Pracovníci ostrahy odhánějí od brány brněnského letiště v Tuřanech lidi. „Stůjte jen na chodníku, nechoďte na silnici,“ pokřikují.

Je úterý, půl jedenácté dopoledne, za chvíli má přistát letadlo se slovenským prezidentem Ivanem Gašparovičem a jeho manželkou Silvií.

Na letišti je i spousta dalších lidí. Neobvyklé situace si nevšímají. Jen několik zvědavců se přiloudá podívat na kolonu aut, která vyjíždí z brány a směřuje k brněnské Nové radnici.

Ve vchodu tam hlídají členové brněnského městského střeleckého sboru. Střeží schody, po nichž šel prezidentský pár dovnitř. „Jsme uvítací výbor a čestná stráž. Už šestnáct let,“ říká hrdě jeden z nich.

Z radnice směřuje asi padesátičlenný průvod lidí s prezidentem Gašparovičem na náměstí Svobody. „Nebojte se, nic se neděje,“ uklidňuje člen ochranky dvojici mladých lidí, která chtěla jít směrem, z něhož se průvod náhle vynořil. Jsou zaskočeni a pokorně uhýbají.

„Prosím vás, kdo to je?“ ptá se mladý muž s cizím přízvukem. „Václav Klaus?“ Ve státnících se nevyzná. Není sám. „Václav Klaus, Václav Klaus,“ vykřikují dvě malé holčičky v růžových tílkách, vesele poskakující kolem. „Václave!“ zavolá jedna z nich na prezidenta. Ten ji neslyšel, nebo se tak aspoň tváří. Zato ji slyšel otec a běží ji napomenout.

Slovenský prezident se po celou dobu usmívá. Okolí si moc nevšímá, spíše se baví s členy průvodu. Zaujmout ho dokáže až kostel svatého Jakuba. Uvnitř je příjemně chladno, prezident Gašparovič píše několik slov do knihy. Jeho žena po něm opravuje čárky a dvojtečky.

Nevěděli o něm

Z Brna odjíždí konvoj aut na zámek do Lednice na Břeclavsku. „Tady nikdo nevěděl, že sem má někdo přijet,“ říká překvapeně prodavačka zmrzliny v zámeckém parku. Návštěva ji z míry nevyvede. „Jakápak sláva. Chleba díky tomu levnější nebude, tak co,“ mávne rukou.

Lednický zámek je schovaný pod lešením, není to zrovna pěkný pohled. Uvnitř už se prezidentský pár na co dívat má. Celý zámek je v rekonstrukci a nová fasáda bude až nakonec. Po předání darů následuje přípitek a potom vchází návštěva do parku, kde na ni čekají přistavené kočáry tažené koňmi.

Kolem projíždí několik lidí na kolech. Dívka v zeleném tričku se dívá tak zaujatě, že málem vjede do řetězu ohraničujícího trávník. Někteří turisté se při pohledu na tolik lidí v oblecích smějí.

Po projížďce parkem zahajuje kastelánka prohlídku zámku. Vysvětluje slovenskému prezidentovi historii i současný stav, kdy je potřeba všechno opravovat. A sotva je to hotovo, může se začínat znovu. „Takže je to nekonečný příběh,“ zamyslí se Gašparovič. Kastelánka se směje. „Máte pravdu,“ přitakává.

Z Lednice odjíždí slovenský prezident do Valtic, na oběd s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem a starosty Lednice a Valtic. Pak už se prezident Gašparovič s jižní Moravou loučí. Čekají ho další povinnosti. V Bratislavě.

MARKÉTA FORRÓ