Město pod Pálavou se chce v budoucnosti rozrůst o stovku nových domů. Zastupitelé města totiž schválili prodej pozemků pod Novou ulicí developerské společnosti Volanski Group, která plánuje v místě stavět. Parcely, které se nacházejí na rozhraní stávající bytové zástavby ulice Nová a zemědělsky využívané půdy, čekají podle tamní radnice už čtyřicet let na využití.

„Území bylo už v dávné minulosti určeno pro rodinnou zástavbu. Proto věřím, že jsme tímto rozhodnutím udělali obrovský posun k tomu, aby tam domy stály. Investor, který s plánem přišel, je schopný a ochotný pozemky vykoupit. Území mu navíc bude sloužit jedině tehdy, pokud vybuduje infrastrukturu a začne plnit svůj developerský projekt," ujistil starosta města Rostislav Koštial.

Pozemky leží ve spodní části města po levé straně při příjezdu od Brna. Mikulov je prodává jako ornou půdu určenou pro výstavbu. Cena jednoho metru čtverečního byla 303 korun. Nyní brněnská společnost jedná se soukromými vlastníky pozemků na dalším odkupu v daném místě. Polovina ze sedmnáctihektarové plochy totiž městu nepatří.

„Tímto krokem jsme teprve vstoupili na pomyslnou startovní čáru. Věříme ale, že se nám náš záměr podaří uskutečnit. Lokalita je velice hezká a vzhledem ke zkušenostem z jiných developerských projektů je to velmi zajímavá nabídka," pochvaloval si Vlastislav Sedlář z Volanski Group.

Podle regulačního plánu, který musí respektovat panorama Mikulova, může v lokalitě do deseti let vyrůst 85 rodinných domů, 126 bytových jednotek a 110 garáží. Hodnota celého projektu je podle Sedláře odhadovaná na 700 milionů korun.

Starosta města vnímá posun ve věci k lepšímu i kvůli tomu, že v daném území vlastní pozemky řada lidí, kteří chtěli stavět a nemohli. Vadil status orné půdy, území navíc nebylo celistvé.

„Tím, že městské pozemky prodáváme, otevíráme šanci i pro místní. Blokování výstavby na území, kde to přitom jde, brzdilo některé lidi i desítky let," dodal Koštial s tím, že největší kus práce nyní čeká nového vlastníka.

Stavební pozemek se totiž z orné půdy stane až tehdy, když v místě vzniknou inženýrské sítě a komunikace. Teprve pak se podle Koštiala bude moci začít stavět.

Opozice spatřuje největší slabinu smělých plánů v podmínkách budování infrastruktury. „Problém vidím v tom, že smlouvy pevně nezavazují k vybudování chodníků, veřejného osvětlení či veřejné zeleně. Investor tak může udělat jen kanalizaci, přívod vody, elektřinu, dostane stavební povolení a zbytek nechá na městě. To pak doplatí desítky milionů a bude se soudit jako v případě Bažantnice," varoval opoziční zastupitel Michal Solařík.

Podle něj nyní bude také záležet na tom, zda Volanski Group sežene do půl roku peníze na zaplacení městu a vykoupí soukromé pozemky. „U Bažantnice to měl developer ještě lehčí. Koupil od města pozemky jako celek. Jak už jsem ale říkal, město na to doplatilo. A některé parcely tam podle mě doteď nejsou zastavěné a prodané," dodal.

Mikulovská radnice však tvrdí, že požadavky na soukromou výstavbu stále eviduje. „Je to až paradox. Hlad po vlastním bydlení v Mikulově stále je. To ostatně potvrdila i firma, které pozemky prodáváme, když si dělala vlastní průzkum," uzavřel starosta.