Ke stejnojmennému televiznímu pořadu ji napsal Jiří Moc v Edici České televize.

„Knížku jsme nedávno pokřtili na pražském Žofíně. Spolu s ní se dostalo na trh také šedesátiminutové DVD. Je na něm dvacet písniček, jež zazněly v jednotlivých dílech pořadu Putování za vínem. V knížce jsou písničky i notově zapsané,“ vyjmenovává pětapadesátiletý Šmukař.

Ten záhy doplňuje, že se nejedná o strohý popis natáčení oblíbeného pořadu. Na sto šedesáti listech se snažili zdokumentovat to, co se děje, až kamery zhasnou.

„Lidé pořad zhlédli v televizi. Popisování jsme se snažili v knížce vyvarovat. Naopak vypíchnout jsme chtěli zajímavosti, které se staly mimo obraz,“ vysvětluje populární moravský zpěvák.

Dočíst se lidé mohou třeba to, kde se komu podařilo nešťastně uklouznout nebo proč začali režisérovi pořadu Rudolfu Tesáčkovi přezdívat moravský Fellini.

O tom, že je Putování s Jožkou Šmukařem pestrou knihou, svědčí i její obsah.

„Mými koníčky jsou vaření, víno a myslivost. Ke každému pokrmu, který jsem v knize doporučil, vybírám víno, jenž se k němu chuťově hodí. Odrůdy, které doporučuji, jsou stejně jako jídla dokonce vyobrazené na fotkách a vždycky je k nim i nějaká charakteristika,“ odkrývá tajemství obsahu knihy sympatický muž.

„Protože jsem také trošku myslivec, tak je část knihy věnovaná právě i myslivosti. Pokud si dobře pamatuji, tak i dva díly seriálu Putování za vínem se touto tematikou zabývaly,“ doplňuje.

Přestože má za sebou Šmukař plodný rok – vždyť vydal nejen knihu v nákladu sedmi tisíc kusů, ale také cédéčko, hodlá ve vysokém pracovním nasazení nadále pokračovat.

„Nakladatelství, které knihu vydalo, projevilo zájem o další spolupráci se mnou. No a protože budu v seriálu Putování za písničkou pokračovat i v následujícím roce, nejspíš by se i další knížka věnovala právě tomuto pořadu,“ usmívá se trošku tajemně zpěvák.