Smuteční obřadní síně v Břeclavi se možná brzo dočkají opravy. Po dlouhých pětadvaceti letech čekání na ně konečně přichází řada. Zastupitelé města by rozsah obnovy budov mohli schválit již na svém příštím zasedání.

„Zastupitelé vyjádřili nespokojenost se stavem obřadních síní a požádali vedoucího příslušného odboru o návrhy řešení. Já s tím názorem souhlasím, určitě je co zlepšovat,“ potvrdil starosta Břeclavi Dymo Piškula.

Zpracovat návrh oprav dostal na starost vedoucí odboru vnitřních věcí Zdeněk Opálka. „Budovu je potřeba opravit celou. Jsou tam problémy s fasádou, statikou, okny, zateplením, ale i elektřinou a topením. Co se týká interiéru, snažíme se jej udržet na nějaké důstojné úrovni,“ uvedl Opálka.

Budovy obřadních síní v Břeclavi a Poštorné má v pronájmu pohřební služba Kelemen. Ta o žalostném stavu břeclavské smuteční síně ví už dlouho. „Oprava smuteční obřadní síně v Břeclavi byla naplánovaná již v roce 1985. K ní ale nedošlo a od té doby je stav budovy stále stejný,“ prozradila první žena zavedené firmy Olga Kelemenová.

Podle ní však není budova v Břeclavi v tak špatném stavu. „Je spíše nedostačující. Na okresní město malá. V době, kdy se stavěla, ještě nebyly zákonné požadavky takové jako dnes. Voláme po rozšíření obřadní síně, protože tu není dostatečné zázemí před obřadem. Když přijdou pozůstalí, tak musejí mnohdy čekat venku na dešti, protože obřadní síň je jen jeden sál,“ označila hlavní problém Kelemenová.

Tak či tak si oprava či rozšíření vyžádá nemalé investice. „Technický stav budov už neodpovídá tomu, co by si poslední rozloučení zasloužilo. Jediná cesta je vyčlenit nějaké finanční prostředky do obnovy obřadních síní,“ nemusel dlouho hledat řešení starosta Piškula.

Zdeněk Opálka, který zastupitelům předloží zprávu týkající se stavů obřadních smutečních síní, se odhadu potřebných nákladů brání. „V tuto chvíli to nedokážu říct. Záleží hlavně na zastupitelích, pro jaký rozsah oprav se rozhodnou. Určitě si to ale vyžádá pár milionů korun,“ odhadl Opálka.

Situaci na hřbitovech se radnice snaží zlepšovat alespoň pomalými krůčky. Starosta Břeclavi neopomenul zdůraznit některé z posledních investic.

„Na všech hřbitovech jsme vybudovali chodníky. Minulý rok jsme některé peníze investovali do centrální obřadní síně v Břeclavi. Takže se snažíme situaci zlepšovat,“ podával důkazy o snaze města.

Naopak v Mikulově se obřadní síň v nejbližší době opravovat nechystají. „Máme sice předběžně zpracovaný projekt, ale zatím pro nás oprava síně není prioritou. Teď jsme sice řešili problém zatížení plechové střechy sněhem, ale jinak žádnou zásadní opravu kromě běžné údržby neplánujeme,“ řekl starosta Mikulova Rostislav Koštial.

PETR KLUSKA