Už pětadvacet let se v Břeclavi hovoří o opravě smutečních síní. Pod pětadvacetitisícové město spadají hned tři. Jsou v nevyhovujícím stavu. S jejich opravami počítali tehdejší zastupitelé už v pětaosmdesátém roce. Na lepší časy se ale podle všeho začíná blýskat až nyní.

„Zastupitelstvo schválilo na svém posledním zasedání opravu jako investiční záměr. Zatím jsme tedy teprve na začátku. Posudky a technické zprávy máme už nějakou dobu. K jejich řešení jsme se ale dostali v podstatě až teď,“ potvrdil vedoucí břeclavského odboru vnitřních věcí Zdeněk Opálka. Podle jeho vyjádření se město bude nejprve zabývat opravami poštorenského stánku, který není pohřby tolik vytížený. Potom síní v Břeclavi.

Ze zprávy jsou nadšení i majitelé pohřební služby, kteří obřadní síně využívají. „Po třicetiletém čekání jsme se konečně dočkali. Teď už budeme jen čekat, kdy opravy začnou,“ věří Olga Kelemenová z Pohřební služby Kelemen. Na opravy však nejspíš hned tak nedojde. „Zatím máme jen technickou zprávu, která nám říká, s jakými problémy se síně potýkají. Bez projektu se ale dál neposuneme. Až ten nám řekne, co je potřeba udělat a kolik peněz přesně na to vynaložit,“ uvedl Opálka.

Podle předběžných odhadů pro zastupitele, aby vůbec věděli, v jakých cenových relacích se při schvalování pohybují, zaznělo číslo čtyři miliony korun. „Do dvou milionů korun, se kterými zatím počítáme pro opravy v Poštorné, je zahrnuto zaizolování budovy, oprava vlhké fasády, střechy, nové dveře a dořešení problémů s přívodem vody,“ vyjmenoval Opálka.

S hlavní síní v Břeclavi to tak jednoduché nebude. „Pro břeclavskou síň navrhl odhadce také dva miliony korun. Bavili jsme se ale jen o opravě stávající hlavní místnosti, která nedostačuje svojí velikostí, a o jejím rozšíření. Nutná je i oprava fasády, střechy, výměna okapů a hydroizolace,“ podotkl Opálka s tím, že v obou případech je odhadce upozornil na to, aby si ke stávající ceně připočítali ještě minimálně deset procent navíc. „Konkrétní částku na opravy budu znát až tak za dva měsíce,“ dodal. Zatím tedy město počítá s rozšířením stávajících prostor břeclavské síně. Podle Opálky se ale nedá vyloučit ani její zboření a postavení nové.

„Nová síň se podle mě měla už dávno postavit. Jako město máme v tomto směru vůči našim občanům docela velký dluh. Prostory jsou skutečně nedůstojné,“ upozornil břeclavský zastupitel Luboš Krátký. Břeclav je okresním městem a, jak tvrdí, jako takové by mělo mít i odpovídající smuteční síň.

S jeho slovy se ztotožňuje i Kelemenová. „Říká se, že na jižní Moravě je pohřebnictví na velmi dobré úrovni. Byla by škoda, kdyby nemělo město dostatečně reprezentativní smuteční prostory,“ potvrdila. Jestli starou síň zbořit a na její místo postavit novou, Kelemenová neví. „To je otázka pro odborníky, kteří tomu rozumějí,“ řekla.

„Prostory můžeme zvětšit, řekněme nafouknout. Mám ale obavy z toho, jak bude smuteční stánek vypadat na první pohled. Možná by bylo jednodušší současnou budovu zbořit a postavit ji znovu. Tentokrát ve větším. Nakonec by to mohlo vyjít i levněji,“ zamyslel se Opálka. Ostatně na přemýšlení má radnice ještě dost času. Město se totiž bude opravami více zabývat asi až v příštím roce.