Dopravní nehody, zpoždění vlaků i časté úrazy. Tak v úterý vypadala situace na Břeclavsku. Roztrhla se nad ním totiž sněhová peřina a většině lidí způsobila problémy.

„Už mě nebaví pořád uhrnovat sníh před domem. Je to hrozné. Ráno vstanu, rychle letím uhrnout tu bílou nadílku, ale než se dostanu na konec chodníku, můžu začít znova. Už ať to zmizí a je jaro,“ povzdechla si například Pavlína Filípková z Ladné.

A určitě není jediná, komu sníh na chodnících a silnicích vadí. Přestože většina lidí svou povinnost odklidit sníh před domem dodržuje, i tak jsou chodníky kluzké a chirurgové mají plné ruce práce. Zlomenin musejí ošetřit více než jindy.

„Pozorujeme, že v takovémto počasí lidé častěji padají. Zrovna dneska jsme tady měli několik čerstvých zlomenin, kdy lidé uklouzli na chodníku. Není to sice o desítky procent více, ale určitě to jde poznat,“ uvedl břeclavský chirurg Tomáš Chládek.

Zatímco lidé spali, silničáři pracovali celou noc, aby zprůjezdnili především všechny hlavní tahy. „Jezdili jsme přes noc, využili jsme všech čtyřicet sněžných traktorových radliček a osmnáct sypačů,“ potvrdil Ladislav Hádlík z břeclavského pracoviště Správy a údržby silnic.

Jak řekl, se sněhovou kalamitou se silničáři vypořádali poměrně dobře. „Přálo nám počasí. Nebyly žádné velké mrazy, takže posyp sníh dobře rozpouštěl. I když je pravda, že ráno byly ještě některé silnice třetí třídy trochu zasněžené. Nejde to zvládnout všechno najednou,“ sdělil Hádlík. Podle něj Břeclavsko zasypalo největší množství sněhu za poslední tři roky.

Ani dojíždějící to včera ráno neměli zrovna jednoduché. A to nejen kvůli škrábání sněhu a ledu ze zapadaného auta. Se zpožděním museli počítat také ti, kteří ráno spěchali do práce vlakem. „Když jsem šel před šestou do práce, jeden rychlík měl zpoždění sedmdesát minut. Teď je na odjezdové tabuli u rychlíku z Olomouce do Brna třicet a u EC z Prahy do Vídně čtyřicet minut. Zpoždění ale vlaky nasbíraly po cestě, kde je sněhová situace horší,“ konstatoval přednosta železniční stanice v Břeclavi Rudolf Tuček.

Přes přívaly sněhu neřešili policisté na Břeclavsku vážnější dopravní nehody. V úterý brzo ráno vyjížděli k menší kolizi, která se obešla bez zranění. Řidič nepřizpůsobil rychlost jízdy stavu a povaze vozovky a skončil mimo ni.

„Řidiči by měli dbát zvýšené opatrnosti, přestože to z našeho pohledu zatím vypadá celkem dobře. Na hlavních tazích je sníh díky soli rozpuštěný. Zhoršení situace by znamenalo další sněžení,“ řekl vedoucí břeclavského dopravního inspektorátu Jiří Mach.

Za dopoledne šetřili policisté na Břeclavsku tři nehody, a to v Šakvicích a u Rakvic, kde se střetly tři vozy. Poslední pak v Bořím lese, kde řidička po rychlém projetí zatáčky narazila do betonového sloupku. Všechny se obešly bez zranění.

JIŘÍ ŠEVČÍK, DAGMAR FIALOVÁ