„Sněžilo sice skoro dvacet hodin, ale to se v minulosti stávalo poměrně běžně. Specifické je ovšem to, že chumelenice přišla později než obvykle. V tomto období už to nebývá na Břeclavsku zvykem, takto sněžívá v lednu nebo v prosinci. Kolem dvacátého února už se tady obvykle seje,“ podotkl muž, který se sledováním teplot zabývá řadu let.

V nejteplejším místě republiky, kde se teplota pravidelně měří, zaznamenal Voznica v úterý ráno přesně sedm centimetrů nového sněhu. „Napadlo ho pochopitelně víc. Myslím si, že za těch skoro dvacet hodin to mohlo být i přes deset centimetrů. Co ovšem nasněžilo dopoledne, stačilo většinou odtávat, protože teplota zůstávala nad nulou. Vydržel až sníh, který padal odpoledne a v noci,“ vysvětloval spolupracovník meteorologů.

Také on si je vědom toho, že podobnou mnohahodinovou záplavu sněhu si Břeclavsko užilo po několikaleté přestávce. „Pár let tady nic takového opravdu nebylo. Vzhledem k tomu, že nasněžilo dost pozdě, si ale myslím, že to nebude mít dlouhého trvání. Týden bude mrznout a už bude jaro,“ potěšil Voznica svou předpovědí všechny teplomily.