„Nakoupili jsme potřebný materiál, písek i sůl. Nyní vše mícháme a budeme jej rozvážet do připravených beden po celém městě. Silnice i chodníky se v Mikulově udržují právě touto směsí,“ uvedl Gembický pro mikulovský Zpravodaj.

Priority, kde a kdy musí být sníh odklizený jako první a kde má být posypáno, jsou podle něj jasně dané plánem zimní údržby, který mu leží na stole. Strategie vychází ze zákonných norem.

„Prvořadá je údržba u hasičů, zdravotních zařízení, škol a školek. Staráme se také o všechny silnice, které jsou v majetku města, nově i o ulici Českou. A chodníky,“ řekl šéf mikulovského Tedosu.

Pracovníci firmy odklízejí za úhradu i sníh ležící před obchody a firmami, se kterými mají uzavřenou smlouvu. „Ano, například před Billu nebo Hotel Zámeček jezdíme také odklízet sníh. Jsme přece obchodní společnost a tento servis nás živí. V první řadě však děláme údržbu pro město,“ vysvětlil Gembický.

Firma má k dispozici vozový park čítající tři multikáry, traktor s radlicí, dvě trojkolky a sypače. A také sedmnáct pracovníků. Jejich řady navíc rozšiřují rovněž klienti úřadu práce, kteří chodí na pracovní výpomoci.

Gembický si velmi váží a oceňuje přístup některých nájemníků a majitelů bytů na sídlišti, kteří požádali o vybavení a odklízejí si chodníky sami. „Tento přístup je sice ojedinělý, ale my ho rozhodně vítáme. Vždyť ani majitelé rodinných domů nečekají, že jim někdo přijede odhrabat sníh před jejích garáží,“ srovnával.

Výtek, že není rychle odklizený sníh před konkrétním domem nebo na chodníku podle něj po loňské zkušenosti ubývá. „Lidé už pochopili, že nemůžeme být na pěti místech zároveň. Když fakt hodně chumelí, tak ranní odklizení sněhu na Bardějovské ulici není kolem poledne vůbec znát,“ přidal Gembický konkrétní příklad.

Vozový park Tedos loni rozšířil o novou trojkolku s kartáčem za téměř osm set tisíc korun. S nákupem další nové mechanizace se nyní nepočítá. Nejsou peníze. Firma si musí vystačit s tím, co má. I když je to podle ředitelových slov na hraně.

A jakou zimu Gembický letos čeká? „Osobně si myslím, že to bude jako v loňském roce. Žádnou kalamitu, kdy bychom tu měly hory sněhu, nečekám. Ale i na to jsme připraveni a s firmou Mach&Báťa máme domluvené nákladní auta na případné odvážení hromad sněhu,“ uklidnil Mikulovany.