„Očekávám, že by se schůze měla uskutečnit po Velikonocích. Předpokládám, že poslanci, kteří jsou stejně jako my nespokojení s fungováním vlády premiéra Petra Nečase, podpoří náš návrh. Vláda podle nás ztratila morální oprávnění k vládnutí v České republice a oprávnění na uskutečňování reforem,“ prozradil Sobotka.

Podle něj nebude ČSSD přesvědčovat další poslance o tom, jak mají hlasovat. „Nechceme zakládat naši politiku na přeběhlících. Postavíme před poslance jednoduchou otázku, zda důvěřují této vládě, na jejíž činnosti se podílí lidé spojení s bezpečností agenturou ABL. A bude záležet na poslancích, jak se k tomu postaví,“ naznačil s tím, že návrh nejspíše podpoří také komunisté a možná i někteří členové vládních stran.

Pokud by vláda skutečně padla, chce Sobotka jednat o předčasných volbách. „Jinak by ve sněmovně zůstalo 118 pravicově orientovaných poslanců. Měli bychom svázané ruce,“ netajil se. Jak dodal, platí doporučení všem poslancům ČSSD, aby se jednání sněmovny zúčastnili, a proto by v následujících dnech neměli cestovat.

Co se týče případné nové předvolební kampaně, chce Sobotka navrhnout změnu financování politických stran. A to i v případě, pokud neuspějí s hlasováním. „Politické strany se dostaly do situace ekonomického vyčerpání v důsledku minulé volební kampaně, která byla mimořádně dlouhá a drahá. A čím více jsou strany ekonomicky zatížené, tím větší je závislost na různých sponzorech. Chceme, aby strany fungovaly ve veřejném zájmu a ne v zájmu soukromých firem,“ uvedl.

Podle něj by se třeba mohl omezit počet billboardů nebo by mohl být stanovený horní limit pro příspěvky od právnických a fyzických osob.