Problém je podle něj například v tom, že část kompetencí okresních úřadů práce přešla do Brna. „To ztěžuje především komunikaci se zaměstnavateli, pro něž býval okresní úřad práce partnerem. Bavili jsme se i o zrušení veřejných prací, jež citelně pomáhaly obcím," mínil.

Zacílit na příhraničí

Ředitel okresní pobočky úřadu práce Lubomír Marko se podle svých slov snažil, aby se vysokou nezaměstnaností v příhraničních regionech zabývali vrcholní představitelé státu na celorepublikové úrovni.

„Navrhl jsem, aby se hledaly třeba daňové úlevy pro zaměstnavatele z příhraničí. Pan Sobotka přislíbil, že se problémem budou zabývat. Uvidíme. Každopádně vypadal, že to bere vážně. Vnímá snížení zaměstnanosti zejména v zemědělství. Pokud by se jim podařilo s tím něco udělat, regionu by to pomohlo. Jinak šlo ale spíše o informativní schůzku," říkal Marko po setkání.

Odpoledne šéf sociálních demokratů zamířil do Ústavu sociální péče v Klentnici, který zřizuje Jihomoravský kraj.

„Nabízí se mi tak srovnání fungování a financování sociálních služeb z odlišných rozpočtů. V Břeclavi jsem se totiž seznámil s chodem Domova důchodců, který je městskou organizací. Setkal jsem se také s Oldřichem Ryšavým, který je od roku 1989 prvním starostou Břeclavi z ČSSD. I v mém zájmu tak je, aby on i sociální demokraté v dalších volbách obstáli a obhájili v Břeclavi svou pozici," doplnil Sobotka.

Ryšavý odpoledne doplnil: „Komunální volby za nás ale nevyhraje. Může nám pomoci jedině, když sociální demokracie vyhraje parlamentní volby, protože i celorepubliková situace je pro nás důležitá. S panem Sobotkou jsem měl asi patnáctiminutovou schůzku, kde jsme řešili zejména vnitrostranické záležitosti," oznámil první muž Břeclavi.

Co vyplynulo ze setkání v Klentnici, se včera Břeclavskému deníku zjistit nepodařilo. Starosta obce Roman Koprivňanský měl vypnutý telefon.

V Mikulově se předseda sociálních demokratů setkal zase s lidmi v Klubu seniorů.