Byty jsou určené pro samostatné důchodce, kteří mají potíže s pohybem. „Nejde o bydlení, jehož součástí by byla i pečovatelská služba. Je to podporované bydlení. Jde o byty, které jsou zcela bezbariérové, se širokými chodbami, aby mohli projet i lidé na vozíčku. Součástí domu je výtah a pochopitelně i kolárna s dostatkem zásuvek na nabíjení elektrovozítek. Každé patro má navíc k dispozici i prostornou spižírnu,“ popsala Potměšilová.

Velikost bytů je okolo třiceti metrů čtverečních. Jeden z nich je pak dvoupokojový. „Naším cílem je prodloužit lidem možnost žít samostatně ve svém domácím prostředí. Za zmínku možná i stojí, že bytový dům sousedí s areálem nemocnice. Lidé tak k lékařům nebudou muset složitě nemocnici obcházet, ale pouze si otevřou branku,“ vyzdvihla starostka.

Stavební dělníci také pomalu finišují se sousedními byty, které budou využívat rodiny s dětmi v těžké životní situaci. „V září budeme kolaudovat. Momentálně dokončujeme společný chodník a také terénní práce,“ přiblížila Potměšilová.

Ilustrační foto.
Nový kruháč zlepší provoz v Rajhradu. Silničáři opraví šestadvacet cest v kraji

Jak dodala, právě o tyto byty je obrovský zájem. „K dispozici bude šest bytů. Tři větší a tři menší. Jednou z podmínek je, že v nich nemohou být rodiny, které již mají děti starší osmnácti let,“ řekla starostka.

Místní výstavbu podporovaných bytů vítají. „Jednoznačně říkám ano. Znám dokonce někoho, kdo si o byt požádal. Mám hodně kamarádek samoživitelek. Najít dostupné bydlení, které by je finančně nezruinovalo, je velký problém. Takových bytů by v Hustopečích mohlo být i více,“ myslí si Kateřina Charvátová.

Podobné bydlení chystají vystavět i v nedalekých Rakvicích. „Půjde o malometrážní byty pro soběstačné důchodce. Chtěl bych zdůraznit, že se sem nenastěhuje nikdo cizí. Sloužit budou pouze místním,“ sdělil před časem rakvický starosta Radek Průdek.