Nejaktivnějším v tomto ohledu je Břeclavan Richard Zemánek obhajující křeslo v krajském zastupitelstvu jako šestka lidovců. „Velkou roli pro mě hraje Facebook. Jsme strana, kterou dlouhodobě volí spíše starší lidé. Pro mladší jsme atraktivní méně. Přitom vím, že chtějí vyznávat určitě hodnoty. Věřím, že je prostřednictvím internetu dokážeme oslovit, ale musíme si k nim najít cestu," řekl Zemánek. Stejný způsob oslovování chce využívat i v dalších letech.

Zkušenosti mu ukázaly, že cesta různých setkání a besed je pro mladší ročníky slepá. Příkladem může být Anežka Buzrlová z Velkých Bílovic, která prostřednictvím facebooku sleduje dva politiky. „A díky tomu je taky trochu znám," poznamenala.

Oslovení mladých voličů pomocí sociální sítě komentovala jako jeden z nejlepších způsobů jak představit své postoje a názory. „Zaprvé se takhle kandidáti dostanou k mladým lidem, kteří většinu informací získávají na internetu a zadruhé je mnohem větší pravděpodobnost, že lidé budou volit někoho, kdo se takhle otevřeně prezentuje. A sociální sítě jsou k tomu více než vhodné," je přesvědčená jednadvacetile­tá žena.

KDO NÁS ZNÁ, VÍ

Pro kontrast. Redaktor Břeclavského deníku Rovnost navštívil facebookové profily všech nejvýše umístěných kandidátů. Většina z nich využívá tuto možnost před blížícími se volbami střídmě nebo vůbec.

Pětka na kandidátce STAN Marie Vlková – starostka Velkých Bílovic – se sítím vyhýbá záměrně. Tvrdí, že přehnaná otevřenost, co se týká soukromí, je spíše na škodu. „Jsem starostkou už deset let a pokud mě lidé znají, nechávám rozhodnutí při volbách na jejich uvážení. Jdeme do voleb jako starostové a osobnosti jižní Moravy. Kdo chce, svého kandidáta si najde. Nechci jít nikomu intenzivně naproti. Kdo nás zná, ví, jakou práci děláme," sdělila Vlková.

Bez veřejných příspěvků na sítí zůstávala také osmička sociálních demokratů Jaroslav Válka z Břeclavi i poslanec a čtverka ANO Miloslav Janulík z Valtic

Letmou zmínku o krajských volbách lze najít u čtverky občanských demokratů Rostislava Koštiala z Mikulova, čtverky Moravanů Martiny Dominové z Pasohlávek nebo šestky komunistů Zdeňka Tesaříka z Tvrdonic. K aktivnějším patří dvojka koalice TOP09 a Žít Brno Hana Potměšilová z Hustopečí. Dvojka Soukromníků a Svobodných Radek Rabušic z Kostic sdílí spíše sportovní příspěvky.