Vedení břeclavské radnice rozhodlo, že bude sociální dávky vyplácet ve formě poukázek. Systém by tak měl zamezit zneužívání těchto dávek. Zkušební provoz radnice zahájila na podzim minulého roku, od nového roku poukázky přiděluje už všem sociálně slabým, kteří mají na dávky nárok. Tajemník břeclavské radnice Dalibor Neděla hodnotí poukázkový projekt jako pozitivní. Klienti břeclavského azylového domu jsou ale proti.


„Vůbec se mi nelíbí, že dostávám místo peněz poukázky. Nemůžu si potom koupit, co chci. Nemám třeba peníze na oblečení. A z čeho mám zaplatit poplatky u lékaře? Poukázky jsou jenom na jídlo. Vím, že je zavedli kvůli lidem, kteří dávky propili nebo prohráli na automatech. Já ale ani nepiju, ani nehraju,“ popsala klientka azylového domu břeclavské charity Jana Konůpková.


Vedoucí azylového domu Roman Tuček má jiný názor. „Našim klientům se systém poukázek nelíbí. Raději by přivítali hotovost, se kterou si mohou sami hospodařit. Já jsem ale pro. Klienti si za ně mohou pořídit základní věci. Když dostávali peníze, často s nimi neuměli hospodařit,“ uvedl.
Podle něj je nový systém výhodný v tom, že zprůhledňuje využívání sociálních dávek. „Pokud jsou lidé v tíživé situaci, poukázky jim na jídlo a základní hygienu stačí. Nový systém umožňuje určitou kontrolu. I když ani ta není dokonalá. Poukázky jde měnit za peníze, nebo s nimi obchodovat,“ doplnil Tuček.


Tajemník břeclavské radnice Dalibor Neděla je se systémem poukázek spokojený. „Máme velmi pozitivní ohlasy třeba od maminek malých dětí. Ty přivítaly skutečnost, že jejich partneři ztratili po zavedení poukázek možnost dávky zpronevěřit. Nyní z nich mají prospěch především jejich děti. Tím se vlastně naplňuje původní smysl sociálních dávek,“ zdůraznil tajemník.
„Rozhodně v systému poukázek budeme pokračovat a ke starému modelu se už vracet nehodláme. Kromě toho už zvažujeme i řadu vlastních nápadů,“ doplnil.