Patnáct šohajů z města a okolí vystavovalo letos v mázhausu na Fialce na osmdesát vzorků mladých vín. Jak už název koštu napovídá, jedná se o setkání nastupující generace mladých vinařů. Ti na veřejné ochutnávce představují svá vína a bedlivě čekají na výroky svých otců, dědů a přátel, kteří hodnotí jejich kvalitu.

„Jsme rádi, že se z nultého ročníku před čtyřmi lety, kdy jsme se sešli ve sklepě a zhodnotili si vzájemně svá vína, stala taková příjemná tradice,“ vyjádřil spokojenost organizátor akce Zdeněk Sedláček. Třetí ročník přinesl i několik změn. „Dosud byla přehlídka nesoutěžní. Letos jsme však chtěli nejlepší vinaře ohodnotit, a tak jsme formou ankety vyhlásili tři vítěze a přidali jsme k tomu i vítěznou kolekci,“ prozradil Sedláček.

Na tom, že letošní ročník, co se týče kvality hroznů byl nadprůměrný, a že víno bude skvělé, se shodli všichni. „Vína budou rozhodně krásná, aromatická a plná, protože hrozny byly dobře vyzrálé s výbornou cukernatostí,“ potvrdil René Vrátil ze Starovic.

Točená kýta na rožni, pečená žebra nebo jen chleba s husím sádlem či škvarkovou pomazánkou zapíjeli návštěvníci lahodným vínem. K dobré náladě zahrála cimbálová muzika Primáš, která už jen zážitek z krásných vín a z příjemně stráveného podvečera okořenila kapkou moravského folklóru.

KATEŘINA KOPOVÁ