Byl mladý, bezproblémový a oblíbený. Měl devatenáct let a miloval folklor. V sobotu má pohřeb. Petr Kovařík z Moravského Žižkova se na Nový rok oběsil v rodinné autodílně.

„Mohu potvrdit, že přelom roku byl tragický. Přinesl dvě sebevraždy mladých lidí. K jedné došlo na silvestra, ke druhé na Nový rok. Zesnulým bylo čtyřiadvacet a devatenáct let. Víc informací ale s ohledem k pozůstalým poskytovat nebudeme," uvedla břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

K silvestrovské tragédii se v pátek Břeclavskému deníku nepodařilo zjistit nic bližšího.

Na Nový rok odešel dobrovolně ze světa právě Petr Kovařík z Moravského Žižkova. Jeho parte vzbudilo v centru Břeclavi velkou pozornost. Mladý tanečník byl totiž členem známého folklorního souboru Břeclavan.

„Znal sem ho celkem dobře. Začínal v Hroznu ve Velkých Bílovicích, pak přešel do Břeclavanu. Byl šikovný a talentovaný, učil se velmi rychle. Všichni ho měli rádi, nezkazil žádnou zábavu. Je ho velká škoda," neskrýval v pátek břeclavský folklorista Jaroslav Švach smutek z Petrova nečekaného odchodu.

Co se na Nový rok v Moravském Žižkově přesně stalo, nikdo pořádně neví. Ani proč k tragédii došlo.

„Co vím, tak ráno se po silvestrovské oslavě se všemi normálně loučil. A pak ho našli v dílně oběšeného. Musel to být asi nějaký zkrat," těžko hledal Švach slova.

Policie cizí zavinění vyloučila, případ šetří jako sebevraždu.

Proč by si ale úspěšný a oblíbený mladík bral život, není jasné ani lidem v Moravském Žižkově. „Neměl žádné problémy, ani nešťastná láska v tom nebyla. Pro rodinu je to obrovský šok a ztráta," řekl obyvatel obce, který chtěl raději zůstat v anonymitě. Jeho jméno ale v redakci známe.

Facebookový profil Petra okamžitě zaplavily projevy soustrasti lidí, kteří ho znali. „Ještě mockrát jsi měl Myjavenku tančit… ach jo, jak tě to bavilo nacvičovat a byl jsi rád, že si ju můžeš zatančit… Na Myjavském poli… Tak šikovný tanečník, radost na tebe na pódiu pohledět. Budeš moc moc chybět," napsala například Jana Oslzlá.

„Upřímnou soustrast všem kteří jste ho znali, budeš nám chybět, Peťo," přidala se také Petra Bůšková.

„Mám na něj moc pěknou vzpomínku, když s námi chodil v Žižkově po fašanku. Loni byli i s jeho otcem za policajty, zastavovali auta a vybírali pokuty do fašankové pokladničky. Byl to fakt výborný pohodový kluk. I mně bude chybět," navázal Švach.

Stejně jako mnoho dalších folkloristů také on se v sobotu pojede s Petrem Kovaříkem naposledy rozloučit na hřbitov do Moravského Žižkova. Smuteční obřad tam začíná o půl druhé odpoledne.