Necelých sedmatřicet tisíc obyvatel z osmadvaceti obcí. Takové množství spadá do správního obvodu obce s rozšířenou působností Hustopeče. Jejich obyvatelé do města mandloní a vína jezdí pracovat, na úřady, vozí děti do kroužků, a mimo jiné zde řeší i své každodenní nákupy.

Z větších prodejen momentálně v Hustopečích funguje mikulovská Jednota, Hruška, Penny market či Lidl. Přibýt však mají další. Nejblíže je ke zbudování nové provozovny právě Jednota. „Společnost u nás provozuje čtyřicet let starý obchodní dům u nádraží. Vedení má již roky ve své finančním plánu jeho přebudování a modernizaci. Kvůli obnově venkovských prodejen však projekt posunovali. No a nyní by konečně mělo dojít i na něj,“ přiblížila starostka města Hana Potměšilová.

Ve Starovicích vyřešili problémy s parkováním zbudování parkovacích míst. Obyvatelé si za jedno parkovací místo zaplatí za rok pětistovku. Nebezpečné stání v křižovatce nově upravuje značka se zákazem zastavení.
Rakvičtí řeší problémy s parkováním, ve Starovicích vsadili na zpoplatněná stání

Obchodní dům, který ještě tvoří nevyhovující azbestové desky, má jít k zemi. „Jisté je, že musí být zdemolovaný. No a na jeho místě společnost hodlá postavit moderní jednopodlažní prodejnu. K odstranění té stávající však dojde teprve v momentě, kdy bude jisté, že se začne stavět nová,“ upřesnila Potměšilová.

Město nyní spolu s vedením sítě prodejen Jednota hledá možnosti, jakým způsobem projekt uskutečnit. „Jde totiž o velice frekventované místo v centru města, které ohraničuje nádraží, škola, parkoviště a tržnice,“ zdůvodnila starostka.

Dalším novým obchodním domem, který by na Hustopečsku mohl vyrůst, je Kaufland. Stát by mohl za společností Westfalia v katastru Starovic. V územním plánu je zde vyčleněná pro účely průmyslové zóny plocha o rozloze jedenácti hektarů. „Komunikujeme s investorem o tom, jak by to mohlo vypadat, jak vysoké by budovy mohly být a podobně. Jde nám o to, aby byl dopad na okolní krajinu a její ráz co nejmenší. I z toho důvodu chceme, aby čtyřicet procent zaujímaly zelené plochy a šedesát ty zastavěné,“ sdělil starosta Starovic Antonín Kadlec.

Jednadvacet nízkoenergetických rodinných domů vyrůstá v první etapě výstavby ve Starovicích. Dalších jednadvacet je pak doplní ve druhé fázi.
Stavební boom na Břeclavsku: obce se rozrostou o desítky rodinných domů

Na rozloze šesti hektarů, což odpovídá velikosti asi dvanácti fotbalových hřišť, by tak kromě logistického centra, které se co nevidět začne budovat, mohl stát supermarket a kupříkladu i prodejna obuvi, drogerie či lékárna. "Oba projekty jsou v rané fázi. Rádi vám poskytneme bližší informace až bude rozhodnuto o jejich realizaci," napsala na dotaz Deníku Rovnost Renata Maierl z oddělení firemní komunikace.

O to, zda se další supermarkety v blízkosti města uživí, starostka obavy nemá. „Garantuji, že jednoznačně ano. I kdyby jich zde vyrostlo více, o zákazníky by nouzi neměly,“ je přesvědčená starostka.

Mikulovští se nyní zabývají takzvaným vizuálním smogem ve městě.
Mikulovští řeší vizuální smog. Sjednotí reklamy v centru

Totéž si myslí i Kateřina Charvátová, která v Hustopečích pracuje. „Nový obchodní komplex se uživí určitě. Lidl už nyní praská ve švech. Aspoň by měl konkurenci. A za Jednotu jsem moc ráda. Shodly jsme se s kamarádkami, že k Hustopečím patří. Sama v ní ráda nakupuji. Nabízí vše pro normální vaření i žití,“ zareagovala.

Jediné, z čeho má obavy, je nárůst dopravy. „Už nyní je zde šílený provoz,“ upozornila žena.