Na tento rok připadá 1150. výročí od příchodu slovanských věrozvěstů na Moravu. Ve Strachotíně výjimečný milník národních dějin oslaví odhalením sousoší Cyrila a Metoděje. Název Památník Velké Moravy však musí změnit. Jinak by si zadělali na problémy.

„Národní kulturní památka Památník Velké Moravy ve Starém Městě, který je pobočkou Slováckého muzea v Uherském Hradišti, vlastní mnoho let platnou ochrannou známku. Vzhledem k tomu je pravděpodobné, že stejnojmenný památník ve Strachotíně bude otevřen s ostudou a právním sporem za zneužití zmíněné známky, respektive názvu," varoval ve zprávě, kterou zaslal Břeclavskému deníku a strachotínskému úřadu, Jan Horňácký.

Ten ve zprávě upozorňuje i na současný text na základním kameni strachotínského památníku a používání názvu v médiích. „Je to protiprávní, a tak je soudní pře Strachotína a Slováckého muzea docela pravděpodobná," míní muž.

Místostarosta Miloslav Minařík se však do případných sporů pouštět odmítá. „Název Památník Velké Moravy je pro chystané sousoší pouze pracovní. Technické a oficiální pojmenování památníku se bude více vázat na dvojici věrozvěstů. Zatím ho ale ještě nezveřejníme. S ředitelem Slováckého muzea jsme už celou věc konzultovali a ani jedna strana soudní spor nechce," ujistil místostarosta.

Sousoší s vyhlídkou

Problém by podle Minaříka nemělo být ani používání názvu na základním kameni. Vedení muzeua v Uherském Hradišti si totiž nechalo označení památníku patentovat v roce 2003. Základní kámen ve Strachotíně však zasadili o rok dříve. Od té doby totiž obec o památník s výjimečným výhledem na Pálavu stojí.

„Místo je unikátní. Nešťastné bylo jen zasazení kamene na pozemek, který patří státu. S Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových jsme ale na dobré cestě, aby daný pozemek brzy připadl obci. Pak už bude potřeba jen sehnat celkovou částku dvou set tisíc. V létě ale bude hotovo, sochař už na památníku začal pracovat," vzkázal Minařík.

Peníze na pískovcové sousoší s vnitřní mezerou ve tvaru pravoslavného kříže shání ve Strachotíně s pomocí příspěvků od podnikatelů. Pětadvaceti tisíci má přispět také Jihomoravský kraj. V obci podle Minaříka navíc začíná být zájem i o možnost vybírat peníze do kasiček.

Jako problém nevidí strachotínský památník ani ředitel Slováckého muzea Ivo Frolec. Ba naopak. „Podobné záležitosti jen kvitujeme. Do budoucna bychom se nebránili ani spolupráci Strachotína s muzeem. Problémy s názvem jsme s obcí už řešili, ale rozhodně to nebylo tak vážné, jak se mohlo z dopisu pana Horňáckého zdát. Žaloby nehrozí, jsme přeci na jedné lodi," zmínil Frolec.

Památník Velké Moravy vybudovali ve Starém Městě v roce 1969 nad základy hřbitovního kostela z devátého století. Před čtyřmi lety se budova i expozice dočkala kompletní opravy. Od té doby láká na archeologické unikáty i moderní formou.