Špatnou zprávu si přečtou lidé, kteří chtěli stavět rodinné domy v Němčičkách: Krajský soud zrušil územní plán a zhruba šestadvacet parcel tak zůstane prázdných. Záměr vedení obecního úřadu úspěšně napadl tamní vinař Richard Stávek, který část pozemků podle svých slov vlastní. Místo domů se na nich hodlá věnovat zemědělství.

„Neodpustil bych si, kdybych věci nechal lhostejně běžet tak, jako to dělá většina občanů, kteří sice změny zahrnuté v novém územním plánování kritizují, ale když mají něco proti tomu udělat nebo se nedejbože veřejně za svůj názor postavit, je naráz ticho," uvedl Stávek na svých webových stránkách.

Územní plán? Paskvil

Zastupitelé Němčiček schválili územní plán v roce 2011, Stávek jej napadl letos v lednu. Plán na výstavbu nové obytné zóny považoval za paskvil.

„Opravdu nebyla jiná možnost. Námitek při veřejném projednávání bylo podáno několik desítek a to ze strany téměř tuctu majitelů dotčených pozemků. Všechny, až na jednu zcela marginální, zastupitelstvo odmítlo," napsal Stávek.

Vývoj obce se zhruba šesti sty obyvateli se podle starosty Petra Slezáka rozhodnutím soudu momentálně zastavil. „Je to velká komplikace pro celý rozvoj. Nemůžeme stavět jinde, protože kapacita kanalizace je omezená a není možné, aby si na ni připojily další rodinné domy," reagoval Slezák na dotaz Břeclavského deníku.

Jak se vedení Němčiček k současné situaci postaví, je v těchto dnech nejasné. Vedoucí úřednice z odboru regionálního rozvoje v Hustopečích je na dovolené, stejně jako brněnský autor plánu. „Každopádně budeme chtít udělat změnu územního plánu. To je naše stanovisko. Vznikne nejspíš pouze jediná zóna pro bydlení," řekl Slezák.

Zájem o domy je

Než se tak stane, může uplynout půl roku. Starosta tvrdí, že zájem o stavbu nových rodinných domů v Němčičkách je. Důvody jsou podle něj jasné.

„Jsme klidná obec, provoz tady není tak velký. To je pro nás hlavní, protože nemůžeme nabídnout třeba šance na zaměstnání. Bohužel teď musíme lidem, kteří už mají na parcelu rezervaci, zavolat, že to bude nějaký čas ještě trvat," zmínil Slezák.

Břeclavský deník oslovil několik lidí, kteří mají k Němčičkám blízko nebo chtějí na připravených parcelách stavět. Rozhodnutí soudu ale odmítli jakkoliv komentovat.

„Názory v obci se různí. Podle mě by se měly ale spíše obsadit domy, které jsou u nás prázdné, neudržované a hyzdí obec. Je jich tady více," nechal se slyšet opoziční zastupitel Jaroslav Stávek. Shodou okolností jde o stěžovatelova otce.