Brněnský krajský soud včera zrušil verdikt břeclavského okresního soudu a zpřísnil Hovězákovi trest. Poslal ho do přísnějšího typu vězení. „Okresní soud v Břeclavi odsoudil Hovězáka na sedm let do vězení s dozorem. Na základě odvolání státního zástupce jsme rozhodli o přísnější věznici. Muž proto půjde do věznice s ostrahou,“ řekla předsedkyně senátu brněnského krajského soudu Hana Kleinová.

Sedm let podle soudu stačí


Přestože státní zástupce žádal i vyšší trest, odvolací soud mu nevyhověl. „Trestní sazba je v tomto případě až deset let. Sedmileté vězení je přiměřené,“ zdůvodnila Kleinová.

Tragická dopravní nehoda se stala u Kobylí na Břeclavsku. Hovězák řídil silné auto Audi A6, ve kterém jelo dalších pět spolujezdců.
„Při zhruba stopadesátikilometrové rychlosti nezvládl Hovězák zatáčku a narazil do betonového můstku. Náraz byl tak silný, že se auto rozlomilo na dva kusy a okamžitě začalo hořet,“ popsal tragédii soudce Petr Hlavina.

Z vyšetřování vyplývá, že na místě zahynuli dva lidé, třetí oběť zemřela v nemocnici. Další dva spolujezdci utrpěli těžká zranění a na lůžku strávili několik týdnů. „Hovězák řídil pod vlivem alkoholu. Orientační dechová zkouška mu prokázala 1,5 promile alkoholu,“ doplnil Hlavina.
Sedmiletý trest je podle žalobce mírný. „Muž spáchal dva trestné činy a neprojevil sebemenší lítost. Zmařil životy tří lidí, kteří jej měli prakticky před sebou,“ zdůraznil žalobce Zdeněk Adámek.

Mladík tvrdí, že auto neřídil

Mladý podnikatel, který podle žaloby může za smrt tří lidí, se nechtěl k události vyjadřovat. Od počátku vyšetřování však tvrdí, že za nehodu nemůže. „Neřídil jsem. Neexistuje na to jediný přímý důkaz,“ hájil se Hovězák. Z nehody vyvázl „jen“ se zlomenou nohou.

Řidičský průkaz mu po nehodě zůstal. V kartě řidiče mu mezitím přibyly další tři záznamy. „Není to nic vážného. Je to buď za špatné parkování, nebo za to, že jsem nebyl připoutaný,“ přiblížil Hovězák. Soud mu včera s okamžitou platností řídit zakázal.
Spor o to, kdo seděl za volantem havarovaného vozu, může vyřešit až Nejvyšší soud. Tam se může Hovězák dovolat. Do vězení ale musí nastoupit hned.