Má Okresní soud v Břeclavi dostatek soudců?
Podařilo se nám stav soudců zvednout až na osmnáct lidí. V kraji, odmyslíme-li si Městský soud v Brně nebo ve Zlíně, případně možná soud v Brně-venkově, tak v rámci kraje bychom velikostně patřili určitě na špici. Problém je ten, že momentálně máme dvě soudkyně na mateřské dovolené. Loni byl zbaven z důvodu nedostatků v práci kárným senátem Nejvyššího soudu Jiří Kilian. To už jsme na patnácti soudcích a jedna soudkyně z vážných rodinných důvodů uvažuje o přestěhování na druhý konec republiky.

Takže se v současné době potýkáte s nedostatkem soudců?
Největší problém je v tom, že nám ministerstvo spravedlnosti nechce dát náhradu za doktora Kiliana, to znamená, že čtyři sta spisů, které byly jeho, se po nějaké době musí rozdělit mezi zbývajících několik ostatních civilních soudců. Takže kdo měl tři sta padesát, má dnes třeba čtyři sta deset spisů. V posledních dvou třech letech jsme měli na mateřské tři kolegyně, protože jedna nastoupila od prvního února, ale zase půjde na mateřskou, čili zase budou na mateřské tři soudkyně. To je dost podstatné oslabení.

Jedná se pouze o civilní, nebo i trestní úsek?
Všechno se to soustřeďuje na civilní úsek soudu. Trestní úsek funguje a alespoň ten je relativně v pořádku. Tam se daří. Na civilním úseku máme přibližně dva tisíce sedm set takzvaných nedodělků, to znamená věcí k řešení. To je velké číslo. Potom na jednotlivé soudce vycházejí stovky spisů.

Jakou představu má o práci soudců veřejnost? Třeba studenti ze škol, kteří za vámi občas zavítají.
Když dojdou, vykládám jim o práci soudce. Třeba civilní soudce soudí v pondělí a ve středu, druhý zase v úterý a ve čtvrtek. Oni se ptají, co dělá ten zbytek. Ta představa je o práci v jednací síni, ale to hlavní je neustálé přetahování zpráv, žádání podkladů. Ten spis si soudce musí tvořit a dotáhnout do nějakého stádia. Teprve potom to jde do jednací síně. Ta představa, že po prvním jednání by měl být rozsudek? To je spíš utopie a zbožné přání.


Za jak dlouho se tedy kauza dostane k soudu?
Jestliže soudce dělá v průměru třicet věcí měsíčně, a dělají víc, samozřejmě se to zpomalí. Jestliže se spis dostal u soudce na pořad u někoho za rok nebo za dva roky od podání, přičemž mluvíme o civilním řízení, tak se ta doba ještě prodloužila. Když soudce vyřídí během roku tři sta nebo tři sta padesát věcí a má jich pět set, za jak dlouho se to může otočit. Došlo ještě k jedné kouzelné věci. Ministerstvo od prvního ledna snížilo pro tento rok stav o dva soudce. Je to z toho důvodu, že výpočet orientační pro potřeby soudců byl loni osmadvacet věcí, takže ten soudce by jich měl tolik skončit, tak letos to zvedli na dvaatřicet. Jinými slovy, když zvýšíte počet, tak vyjde míň lidí. Téměř všechny soudy naší velikosti v Jihomoravském kraji dostaly také snížený počet.

Dá se zprůměrňovat čas, který je na Okresním soudě v Břeclavi potřeba k vydání rozsudku?
To je velmi individuální. Třeba rozvod jsme schopní udělat během dvou tří měsíců, když budou podklady v pořádku. Něco jiného je kauza o hranici pozemku, kde se musí zpracovávat posudky, kde se musí vyslýchat sousedé a shánět, jak to bylo před třiceti lety. Takový spor může trvat třeba dva tři roky. To samozřejmě nemluvím o tom, kdy se soudce k tomu dostane. Něco jiného je den podání a něco jiného je vlastní práce. Soud s tím začne pracovat třeba za rok a půl. To mluvím o našem okresním stupni. V případě odvolání to může ležet další roky na krajském soudě.