Ještě před pár lety přitom filmy vycházely na 35 milimetrových pásech. „Problémem není kvalita pětatřicítkových pásů. Nové filmy v tomto formátu prostě nejsou k dostání. Vychází už jen digitálně," říkal například provozovatel břeclavského kina Koruna Luděk Kabelka.

Do popředí se tak více dostává možnost promítání pomocí projektoru na blu-ray disky. Na převod filmu do tohoto formátu se však čeká až dva měsíce. Blu-ray projektory jsou navíc určené spíše pro menší plátna. Kina tak musí sázet na neumírající filmovou klasiku, nebo si počkat.

Na fungování většiny letních kin přispívají obecní pokladny prostřednictvím dotací. Výjimkou je letní kino v hojně navštěvovaném pasohláveckém kempu Merkur. Kromě něj mají šanci na plná hlediště převážně kina ve větších městech.

Zástupci Břeclavi ve spolupráci s kinem Koruna chystá čtyřdenní promítání pod širým nebem. „Na veřejných vystoupeních často padaly dotazy ohledně letního kina. Je to jedna z možností, jak oživit zámek a jeho okolí. Vstupné je symbolické, doufám, že přijde více lidí," uvedl Petr Vlasák z odboru kultury břeclavské radnice.

Mladí Břeclavané přijímají zprávu o letním kinu v jejich městě se zájmem. „O akci jsem nevěděl, ale rád se na nějaké filmy zajdu podívat. Láká mě Půlnoc v Paříži a Revival, tyto snímky jsem ještě neviděl," uvedl dvaadvacetiletý Josef Akai. První promítání se uskuteční už ve čtvrtek.

V Hustopečích se rozhodli pozměnit formát akce. Zatímco loni bylo k vidění osm snímků v jednom týdnu, letos organizátoři rozptýlili program přes celé léto. „Vyšli jsme vstříc rodinám, které jedou na dovolenou. Ty loni při týdenní projekci přišly o celý program, letos si mohou z nabídky vybrat," oznámila změny produkční Petra Otřísalová.

Ta se netají skutečností, že s výběrem aktuálních filmů jsou problémy. Přesto se od zítřka až do 28. srpna uskuteční každý čtvrtek jedna projekce. Organizátoři lákají i na srpnové úterní večery pro pamětníky.

Modernizace dělá potíže organizátorům i v Tvrdonicích. Tam je promítání filmů pod širým nebem tradicí. Nyní však hrozí, že tvrdoničtí po letech do kina nezavítají. „Ještě se stále rozhodujeme. Problémem je postupná digitalizace. Rozhodnutí padne v červenci," sdělil starosta Tvrdonic Zdeněk Tesařík.

Po dvou letech v červených číslech končí ztrátové letní kino v Moravském Žižkově. „Kvůli nízkému zájmu jsme tento rok zkrátili program na čtyři dny. Přišlo jen sto šedesát lidí, což nestačí," pokrčil rameny jeden z organizátorů Ladislav Veverka. Loňský šestý ročník letního kina v Moravském Žižkově byl tak i tím posledním.

Vlastní letní kino má i autokemp Merkur v Pasohlávkách. Pro ubytované je zdarma, jinak je součástí celodenního nebo zvýhodněného odpoledního vstupného. Kino je v provozu už od druhé poloviny června.

Po celý červenec a srpen bude dennodenně promítat jeden film. Hlavně děti může zaujmout uvedení krátké pohádky před začátkem každého filmu.

VÁCLAV PETRŮ

ROMAN DOLEJSKÝ