Vojáci z bývalé raketové základny u Přibic zmizeli už před lety. Problémy spojené s bývalým vojenským majetkem ale trvají dodnes. A to i přesto, že v areálu už mezitím našli uplatnění podnikatelé a jejich zaměstnanci.

„Už osm let jsem v kasárnách v pronájmu. Chtěla bých objekt odkoupit, ale stále čekám. Vadí mi to, nevím, na čem jsem,“ posteskla si Naděžda Lounková, která má v jednom z někdejších vojenských objektů pilu na zpracování dřeva.

Důležitým krokem k narovnání majetkových vztahů je dohoda o rozdělení rozlehlého areálu mezi Ivaní a Přibicemi. Bývalá kasárna jsou totiž nejlépe dostupná z Přibic, blízko kterých leží. Naprostá většina základny se přitom nachází na ivaňském katastru.

„Mohu potvrdit, že jsme se už dohodli. Větší část s automobilovým závodištěm zůstane Ivani. My jsme usilovali o vstupní, asi dvouhektarovou zastavěnou plochu, kde už působí naši podnikatelé. Ivaňským za ni přenecháme část našeho katastru,“ sdělil starosta Přibic František Stankovič.

Ten je ochoten respektovat i požadavek sousedů, kteří chtějí za pozemky v areálu až desetinásobnou náhradu. „Zřejmě na to přistoupíme. Zatímco my totiž dostaneme pozemky k podnikání, dáme jim za to ornou půdu,“ srovnával.

V zastavěné části bývalých kasáren, která připadne Přibicím, už kromě pily funguje i stolárna, stáčírna vína nebo soukromý zemědělec. A další podnikatelé, kteří by tady často chtěli i stavět, se hlásí. Naráží ale na stále nedořešené majetkové problémy.

„Byl to danajský dar. Část kasáren je nevyužitá, protože jsou tady pozemky s dvojím zápisem v katastru. Dokud tyto nesrovnalosti s armádou nedotáhneme, nemůžeme nic dělat,“ přiznal Stankovič.

Dohoda s Ivaní je prvním důležitým krokem. „Chceme spolupracovat, protože si uvědomujeme, že společně lze při rozvoji areálu udělat mnohem víc. Plánujeme třeba společnou přístupovou cestu,“ doplnil přibický starosta.

„I my rozdělení areálu mezi obě obce vítáme,“ přidala se Lounková, která v kasárnách zatím zaměstnává dva lidi. A další místa plánuje.

Podnikatelské záměry mají se svojí částí také Ivaňští. „Uvažujeme o tom, že by tady vznikla lehčí průmyslová zóna. Záleží, jak se nám budou hlásit zájemci. Každopádně teď stoupá poptávka o pozemcích,“ řekl místostarosta Ivaně Hynek Holánek.

Zda to bude znamenat zánik závodní dráhy pro automobily, nedokázal říct. Podle něj by se daly obě aktivity spojit.