„Chodím sem každý rok, byl jsem také jedním ze zakladatelů této tradice. Na obou stranách hranice jsme si zpívali, my tady česky, oni jen kousek od nás německy. Ale měli jsme toho hodně společného. I když jsme se kvůli drátům nemohli vidět. Tradice už vydržela hodně dlouho, každý rok sem navíc chodí více a více lidí,“ byl spokojený s dalším úspěšným ročníkem Josef Madarász, který věří, že tato akce bude pokračovat i v dalších letech.

Několik desítek obyvatel obou obcí a vlastně i států se příjemně bavilo i přes nepříliš vydařené počasí. Sníh nikde, teplota pod nulou a navíc nepříjemně foukalo. Přátelskou atmosféru ale vylepšilo dobré jídlo a především pak svařák, který ochutnali všichni dospělí. Navíc k oboustrannému přání do nového roku vyhrávala česká dechovka a dětská kapela z Rakouska.

„Musím říct, že na všech setkáních jsem nebyla. Ale v posledních letech chodím pravidelně. Je to příjemná akce, které se pravidelně účastní i lidé ze sousedních obcí Novosedly, Jevišovka a vzdálenějšího Drnholce. Za minulé éry tady byly dráty a lidé se nemohli potkávat. Teď je naopak největší bariérou jazyk,“ přiznala novopřerovská místostarostka Milada Popelářová.

Podle ní je ale dobře, že se s Rakušany už jednadvacet let potkávají, přestože si vzájemně úplně všechno nerozumí. „Sice si popřejeme a prohodíme pár vět, ale to je bohužel téměř všechno. Ale snažíme se. Například již děti v naší mateřské školce se učí německy, v Rakousku se žáci zase učí češtinu. A co vím, starosta Wildendürnbachu také už pár let navštěvuje kurz češtiny,“ sdělila Popelářová, která věří i v další spolupráci obou obcí. V nejbližší době například budou společně spolupracovat na opravě cyklistické stezky.

I místostarostka věří, že tradice novoročního setkávání se v obcích udrží. A to přesto, že v současné době převládají na akci spíše starší. „Když se tady seznámí naše a jejich děti, určitě budou i oni mít v budoucnu motivaci se tady sejít,“ doufala.