„Setkání se uskutečnilo, i když nám drobně pršelo. Akce se koná spontánně už od roku 1990,“ prozradila místostarostka Nového Přerova Milada Popelářová.

Lidé se sešli mezi třetí a čtvrtou hodinou. Pak začalo drobně pršet. Přesto vydrželi. Asi v půl šesté zpívalo u ohně a za doprovodu harmoniky Josefa Šopfa stále ještě spousta lidí.

Akce vznikla tak, že se na začátku devadesátých let na hranici setkali tehdejší novopřerovský starosta Petr Hryčovský a již zesnulý starosta rakouského Wildendürnbachu Josef Fritz. Novoroční setkání se ujalo.

„Setkávají se nejen obyvatelé Nového Přerova a Wildendürnbachu, ale jezdí i lidé z okolí, kteří umí německy a mají vazby na někoho z Rakouska. Přijíždějí tak lidé z Drnholce, Novosedel či Jevišovky,“ popisuje Popelářová.

A co akce obnáší? „Vzájemně si připijeme a popřejeme vše dobré do nadcházejícího roku. Každý přinese nějaké domácí lahůdky a pohostí druhé tím, co připravil. Lidé pijí svařené víno, kořalku, sekty a nechybí drobné občerstvení,“ líčí místostarostka Nového Přerova.

Přicházejí i příbuzní chorvatských obyvatel, kteří byli po válce z obce odsunutí. „Jdou se podívat i na hřbitov. Mluví i česky, takže si s nimi můžeme povykládat,“ poznamenala Popelářová.

Domluva s Rakušany je obtížnější. „Vždycky jsme z toho tak trošku smutní, že si vzájemně nerozumíme. Řekli bychom si toho daleko víc. Dověděla jsem se však, že na obou stranách hranice přibývá lidí, kteří se učí jazyk svých sousedů,“ dodala místostarostka­.