Plánuje to mikulovská organizace Českého svazu ochránců přírody Adonis.

„Cílem projektu je vydat česko-německou publikaci nejznámějších pověstí z oblasti Mikulovska, Pálavy a rakouského Weinviertelu,“ potvrdila zajímavý nápad Marcela Koňáková z Adonisu.

Ta věří, že ojedinělá aktivita nabídne především dětem možnost seznámit se s kulturním dědictvím sousedících regionů. „Kniha čtenáře zavede do tajemných koutů historie a přispěje ke společnému poznávání jazyků a určitě vzbudí zájem i v oblasti turistiky,“ přiblížila další z cílů Koňáková.

Rakouské a české pověsti mají většinou společný základ, prolínají se nebo existují podobné verze. Prvky rakouských pověstí se vyskytují v moravských a naopak.

V mnohých vystupují stejné postavy a je zajímavé srovnávat i názvy a jména používaná v překladech. Například jako ochránkyně lesů, skal a vinic se uvádí v německých pověstech Frau Hilde, kdežto v české verzi dobrá víla – víla Dobrunka.

Bohatě ilustrovaná publikace má vyjít na jaře 2010. Hlavním partnerem Adonisu z druhé strany hranice je Muzeumszentrum Mistelbach. I díky tomu se mikulovské organizaci Českého svazu ochránců přírody podařilo na nezvyklý projekt získat podporu Evropské unie.

Se svou žádostí uspěl v programu Přeshraniční spolupráce Rakousko – Česká republika. „Vycházíme z principů Evropské unie a sloganu Společně dosáhneme víc. Věříme, že nabídneme všem nejen pobavení, ale i poznání,“ doufá zástupkyně Adonisu.

Chcete se zapojit?

Možná se ve vaší rodině traduje zajímavá historka či událost spojená s nadpřirozenými silami, či pověst, která nebyla zaznamenaná v knize Václava Richtera Lidská réva, a jste ochotní se o ni podělit. Napište.

Autoři projektu uvítají také zapůjčení starých časopisů či německých knih obsahující povídačky z Mikulovska.
Kontaktní adresa: TIC Mikulov, Náměstí 1, tel. 519 510 855, e-mail: povestipalavy@seznam.cz