Cvakání nůžek, natáčky, hučení fénů, ozdoby a nakonec syčení sprejů na vlasy. Taková byla páteční soutěž mladých kadeřníků na břeclavském učilišti, kde o nejlepší střihy a účesy zápolili žáci kadeřnických škol z Břeclavi, Hodonína a Znojma.

„Regionální soutěž mladých kadeřníků pořádáme na naší škole vůbec poprvé. Dřív to byla jen školní kola, kde stříhali a vytvářeli účesy pouze naši žáci. Chtěli jsme udělat i něco většího, a tak jsme oslovili další školy v regionu,“ představila akci Jindřiška Kachyňová z pořádající Střední odborné školy průmyslové Edvarda Beneše a Středního odborného učiliště Břeclav.

Jak dodala, přestože oslovili více škol, nakonec se přihlásily dvě. Nejspíš i kvůli podobné čtvrteční soutěži v Lanškrouně. Ve dvou kategoriích se utkalo nakonec jen sedm žáků, a to dívek i chlapců.

Pořadatelé vypsali pro žáky kadeřnického oboru kategorii dámský účes s tematikou Zima a pánský na téma Trendy muž.

„Od břeclavského učiliště jsme dostali nabídku, kterou jsme přijali. Z Hodonína to máme blízko. Žáci ze třetího ročníku měli o soutěž zájem a těšili si, až se předvedou. Přijeli jsme se třemi studenty, jeden se dokonce účastní obou vyhlášených kategorií,“ byla spokojená Jolana Kadlčíková z Integrované střední školy v Hodoníně.

„Na kadeřníka se učím třetí rok. Baví mě to, jinak bych to nedělal. Teď jsem na druhé soutěži a většinou mě účes napadne, až když vidím vlasy na určitém člověku,“ přiznal Jakub Kratochvíl ze Znojma.

Pořádající škola měla v soutěži tři své žáky. „Do soutěže jsem se přihlásila, protože ostatním se moc nechtělo. Co se týče inspirace k modelu, tak přišla tak nějak sama. Ale zkoušela jsem si účes už před soutěží,“ usmívala se Denisa Lukačová.

Dámskou kategorii nakonec vyhrála Marcela Opluštilová z Hodonína, pánskou Tomáš Ilčík ze stejné školy.

Podle Kachyňové je o kadeřnický obor stále zájem. Daleko méně žáků se ale pak skutečně stříháním živí. „Trh je už i docela přesycený. Ale dobří žáci uplatnění vždycky najdou,“ dodala s tím, že kadeřníci se na soutěže připravují i ve škole.

„Učí se samozřejmě na sobě navzájem. Také sem chodí jejich příbuzní. Ale nabízíme naše služby i veřejnosti. Za to, že se stanou našimi cvičnými modely, jim vyjdeme vstříc cenou,“ pozvala do školního kadeřnictví.