Dostali jsme už nabídku, abychom tvrdonické slavnosti přesunuli do Kuvajtu. Tam déšť uvítají. A minulý týden, kdy celou sobotu pršelo, kolovala po facebooku zpráva, že se tam nahoře spletli. Slavnosti byly až teď. I tak si dělají lidé ve Tvrdonicích legraci z toho, že téměř každý ročník národopisných slavností Podluží v písni a tanci, proprší. Nejinak tomu bylo i letos. V poslední době se navíc ozývají hlasy, že akce už není to, co bývala. Že by potřebovala výraznou změnu.

Lákadel je mnoho

„Je pravda, že na dětský program chodí převážně rodiče a příbuzní. U nás ale hlavně záleží na počasí. Navíc nabídka nejen folklorních akcí, ale všeho, je už tak velká, že lidé prostě mají mnoho lákadel,“ zamyslela se nad tím, proč tvrdonické slavnosti pomalu ztrácí svoji vyhlášenost, místopředsedkyně pořádajícího Slováckého Podlužáckého spolku Zdena Šlichtová.

V dalších ročnících však organizátoři chtějí rozhodně pokračovat. „Samy spolky mají zájem u nás vystupovat. Je jasné, že se nám ve Tvrdonicích sejdou hlavně příznivci folkloru. I tak jsme pořád jedním z největších festivalů na Břeclavsku,“ uvedla s tím, že i když do amfiteátru přijdou tři stovky lidí, díky jeho velikosti se může zdát, že jich moc není. Ale na některá vystoupení zavítá i sedm osm stovek příznivců. Jako letos. Neodradilo je ani špatné počasí.

Rezervy v pojetí slavností ovšem vidí i starosta Tvrdonic Zdeněk Tesařík. V hlavě má už i pár nápadů, jak je vylepšit a nalákat do obce více lidí. „Základem slavností je soutěž O stárka Podluží. Nejde tedy moc co vyměnit. Snažíme se akci zatraktivnit tím, že zveme na třídenní festival i jiné soubory. Takže teď je otázka, jestli je v dnešní době mládež vychovávaná k folkloru. Navíc jde proti nám i současná doba, kdy lidé daleko více tíhnou ke komerci,“ byl přesvědčený a dodal, že lidé raději jedou na nákupy, sedí u počítače nebo se dívají na televizi.

Už z toho důvodu letos organizátoři zařadili diváckou soutěž. V příštích letech chtějí z části ochránit přírodní amfiteátr před deštěm a také zvát nové soubory. Třeba i z větších dálek.

Táhly i kolotoče

„Na slavnosti nás vylákaly hlavně děti. Na atrakce. Žijeme v obci plné folkloru, takže to všechno známe. Ale na soutěž stárků se asi taky vydáme,“ zamyslel se Pavel Mrákava z Tvrdonic.

Soutěži O stárka Podluží patřil sobotní večer. Zapojilo se do ní dvanáct mužů z Břeclavska i Hodonínska. Titul si nakonec odnesl Martin Kobzík z Týnce. Soutěž ve verbuňku ovládl Stanislav Popela z Perné. Cenu diváků si odnesl Ondřej Koneček z Týnce. I přes deštivé počasí si večerní program nenechaly ujít stovky návštěvníků.