Práce na několik let připravovaném projektu začnou ještě letos v září. Zcela hotovo má být v listopadu 2025. Projekt Vracíme vodu lesu nepočítá pouze z výstavbou klapkového jezu. Jeho součástí je i řada dalších opatření včetně obnovy původních stavidel, stavítek, kanálů, propustků, tůní a vznik nových mokřadů. A to hned na čtrnácti místech v budoucí chráněné krajinné oblasti.

Jez má umožnit navýšení hladiny Dyje a zavodňování soustavy kanálů v lužních lesích, které poslední roky obrovsky strádají suchem. „Jez bude vlastně příčným objektem v Dyji. K řece se budou postupně zvedat dvě klapky. Ty zvednou hladinu vody tak, aby se stávajícími nápustnými objekty dostávala do oblasti Soutoku, zejména k Pohansku. Půjde jak o vodu vypouštěnou z Nových Mlýnů, tak o tu, která teče v Dyji,“ popsal za Lesy České republiky Pavel Hopjan, vedoucí správy toku pro povodí Dyje.

Zdroj: Deník/Iva Haghofer

A přidal i technické údaje. „Dvě třiadvacetimetrové ocelové klapky vysoké přes dva metry uchytíme do spodní části železobetonové konstrukce jezu čepovými ložisky. Ovládat se budou jednostranně a mechanicky pomocí hydromotorů umístěných v bočních pilířích jezu. Jejich zvednutím zvýšíme hladinu řeky na požadovanou úroveň,“ pokračoval Hopjan.

Dosud tomu totiž tak nebylo. „I když se z Nových Mlýnů vypouštělo deset milionů, sem na Soutok se dostalo jen dvě stě tisíc kubíků vody. Efekt byl tedy minimální,“ konkretizoval Hopjan.

Expertní odhad hovořil o potřebě až dvanácti milionů metrů krychlových vody ročně. „Díky jezu můžeme takový objem zajistit během deseti dnů v roce, případně i v době extrémního sucha,“ dodal vedoucí správy toku.

Pálavské vinobraní v Mikulově.
Tipy na víkend na Břeclavsku. Mikulov láká na tradiční Pálavské vinobraní

Zvlášť poslední roky docházelo k zaklesnutí hladiny podzemních vod až o dva a půl metru. „To mělo pochopitelně celkový vliv na kvalitu lužního lesa,“ vedoucí správy toku pro povodí Dyje.

Areál mateřské školy leží naproti budově školy základní v Masarykově ulici.
Ladenští otevřeli moderní školku. Podívejte se, jak to tam vypadá

Klapkový jez bude stát jen kousek od dřevěného mostu v blízkosti oblíbených cyklostezek. Projíždět tudy bude i těžká technika. „Pro cyklisty stavba zvláštní omezení nepředstavuje, ovšem vzhledem k tomu, že tudy vede alternativní přístup do obory Soutok, je namístě opatrnost. A to na obou stranách. Pohyb cyklistů je zde velký nejen na podzim, mnozí cyklisté tudy jezdí celoročně kondičně,“ poznamenal břeclavský místostarosta Milan Klim.

Zhotovitelé plánují na náročnou stavbu upozorňovat hned na několika místech v oboře na téměř dvou desítkách informačních tabulí.