Nesmysl, krok ekologických fanatiků vedoucí k významným škodám. Ani taková slova neváhají použít jihomoravští občanští demokraté ve vztahu k úvahám o vzniku nové Chráněné krajinné oblasti Soutok. Odvolávají se přitom na obce, kde možnost zřízení nové přírodní rezervace odmítají.

„Vyhlášení lokality na soutoku řek Moravy a Dyje chráněnou krajinnou oblastí je nesmyslem a krokem, kterým ekologičtí fanatikové z ministerstva životního prostředí napáchají na jižní Moravě významné škody,“ prohlašuje předseda jihomoravského regionálního sdružení ODS Jiří Kadrnka z Hustopečí.

Není sám. Podobně mluví i náměstkyně hejtmana Jihomoravského kraje Anna Procházková. „Jsem hluboce přesvědčena, že sami obyvatelé mohou nejlépe posoudit a rozhodovat o tom, jak se má jejich území rozvíjet a co ve své obci a městu mohou a nemohou dělat,“ konstatovala.

Jak uvedla, sleduje ohlasy místních obyvatel na snahu vyhlásit chráněnou zónu na téměř polovině území okresu Břeclav. „Jsem přesvědčena, že nechtějí žít v rezervaci, ale v plnohodnotném a rozvíjejícím se prostředí, které dokáže skloubit život lidí i běžnou ochranu přírody. Zdá se, že většina obyvatel Břeclavska nechce být ´uvězněna´ v plánované rezervaci,“ dodala Procházková.

Turistické lákadlo

Jiného názoru je vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava Jiří Matuška. „Tomuto regionu to přinese zachování přírodního aspektu podél dvou řek před úplným zničením. To může, pokud nedojde k ochraně, ve velmi rychlé době nastat,“ zdůraznil Matuška. Vyhlášení chráněné krajinné oblasti podle něj vytvoří i lepší podmínky k „dobrému prodeji“ regionu v cestovním ruchu. „O to se tady všichni bijí v prsa a chtějí ho propagovat,“ říká ochranář.

Občanští demokraté, kteří působí ve vedoucích krajských funkcích, se však odvolávají na nesouhlasná stanoviska Břeclavi, Lanžhota nebo Bulhar. „Zastupitelé obce Bulhary zásadně nesouhlasí s vyhlášením Chráněné krajinné oblasti Soutok na katastrálním území obce. Vznikne ještě větší nepřehledná situace pro občany a orgány obce v problematice ochrany přírody a krajiny. Vyhlášením Chráněné krajinné oblasti přijde obec o část svých
kompetencí, což zastupitelé nemíní akceptovat,“ píše vedení jedné z „rebelských“ obcí ve svém stanovisku.

Lanžhotský starosta František Hrnčíř se už dříve zajímal, jaká omezení budou pro obce zahrnuté v území zamýšlené chráněné oblasti budou vyplývat. Lidé se podle něj ptali například na to, jak to bude se stříkáním komárů, zda budou moc v oblasti chytat ryby a na další věci.
Odpovědi na tyto a další otázky má nabídnout sám ministr životního prostředí Jan Dusík, který na tento pátek naplánoval v Lanžhotě výjezdní zasedání.