O Chráněné krajinné oblasti Soutok není momentálně žádná řeč. Pokud vím, tak ministerstvo v tom zatím nehodlá pokračovat. To jsou slova lanžhotského starosty Františka Hrnčíře. I další okolní obce podle něj tuto velmi ožehavou otázku momentálně neřeší. Věří slovům státních úředníků v čele s ministrem, kteří vyhlášení nové chráněné krajinné oblasti podmínili souhlasem obcí, do jejichž katastrů má zasahovat.

„Dá se říct, že je to zatím u ledu. Ministerstvo to odložilo. Z důvodu nedostatku peněz se o žádném zřízení chráněné krajinné oblasti momentálně neuvažuje,“ je přesvědčený lanžhotský starosta. K tomuto závěru dospěl po výroku ministra životního prostředí Tomáše Chalupy. „Řekl, že to není na pořadu dne,“ poznamenal Hrnčíř.

„Čekáme, co bude. Pokud se ministr nevyjádří jinak a bude stát za svým stanoviskem, že proti rozhodnutí obcí nepůjde, tak je to jasné,“ přidal svůj názor předseda občanského sdružení Soutok Antonín Hostina.

„Tah je na ministerstvu, zda bude dál věc projednávat, řešit. Domnívám se, že současná politická garnitura na tom moc zájem nemá,“ přidal svůj názor Otakar Pražák z Českého svazu ochránců přírody.

Vyjádření ministra životního prostředí se v pondělí Břeclavskému deníku nepodařilo získat. Je na dovolené. A jeho náměstek Tomáš Tesař měl příliš nabitý program kvůli řešení situace na Šumavě. Stanovisko ministerstva slíbil dodat o den později.

„Nespíme, jednáme. Mám informace z okolních chráněných krajinných oblastí, jak to tam funguje. Naposledy jsme jednali s ředitelem Šumavského národního parku Janem Stráským. Slíbil, že nás navštíví a pobavíme se o tom blíž,“ sdělil Hostina. Jemu a dalším odpůrcům vyšší ochrany Soutoku vadí spousta omezujících opatření. „Je to omezování vstupu, jakýchkoliv aktivit,“ připomněl.

Stanovisko dalších obcí kolem Soutoku se podle Hrnčíře samozřejmě nemění. „Všichni starostové situaci bedlivě sledují. Člověk musí být vždycky opatrný, ale nevěřím tomu, že by chráněnou oblast vyhlásili bez nás,“ sdělil svůj názor. Velkou hlavu si s tím proto nyní nedělá.

Ministr životního prostředí uklidňoval kritiky vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Soutok ke konci letošního června v Lednici. Jeho náměstek Tomáš Tesař podotkl: „Stát se rozhodne, že do něčeho dá peníze. A z mého pohledu dávat do peníze do toho, co tady lidé nechtějí? To já nikdy nepodepíšu,“ nechal se slyšet.

Vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Soutok prosazovali zelení. Slova tehdejšího ministra životního prostředí Jana Dusíka, že území Soutoku potřebuje ochranu přírody ve větší míře, však narazila na velkou bariéru. Prakticky všechny dotčené obce se proti záměru vzbouřily.

„Místní lidé mají spíš negativní zkušenosti s chráněnou krajinnou oblastí než pozitivní. I v podobě různých zákazů a nařízení se po lidech něco natvrdo vyžadovalo,“ je přesvědčený Pražák.