Omezíte náš rozvoj, zkomplikujete život obyčejných lidí. Takto se nejčastěji ozývají starostové měst a obcí, jejichž katastry má protnout připravovaná chráněná krajinná oblast Soutok. Ta má sjednotit evropsky významné přírodní lokality Soutok – Podluží a Niva Dyje. Plán ministerstva životního prostředí, který by se dotkl tisíců lidí, má ale trhlinu.

„Musím říct, že při nynější legislativě by to velmi bylo komplikované. Administrativně je prakticky neřešitelné, abychom kontaktovali všechny majitele dotčených pozemků, jak to vyžaduje současný zákon,“ přiznal na včerejším setkání k zamýšlenému vyhlášení nové chráněné krajinné oblasti Vladimír Hynek z ministerstva životního prostředí.

Odpůrci nové chráněné krajinné oblasti ale nemají vyhráno. V parlamentu se totiž projednává novela zákona o ochraně přírody a krajiny. V ní se mimo jiné počítá se zjednodušením při správních řízeních s vlastníky či pronajímateli pozemků.

Souběžně už proto Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky připravuje pro Soutok plán péče. Ten nyní zpracovává Správa Chráněné krajinné oblasti Pálava v Mikulově. „Podklady musíme odevzdat do března. Věřím, že vládá do té doby novelu přijme,“ nechal se slyšet její vedoucí Jiří Matuška.

Pokud návrh na změnu zákona projde, vzniku chráněné krajinné oblasti Soutok by nemělo nic bránit. Proti tomu se ale ostře staví starostové obcí a měst, do jejichž katastrů bude nová chráněná oblast zasahovat.

„Je to pro nás nepřijatelné. Už nynější lokality brání v rozvoji infrastruktury. Téměř v každé obci je nutné řešit silniční síť. Pokud nám momentálně už ptačí oblasti při budování těchto sítí brání, bojím se, že se dostaneme do velmi složité situace,“ myslí si místostarostka Břeclavi Dagmar Adámková.

S tím souhlasí také starosta Lanžhota František Hrnčíř. „Myslíme si, že do lesa bychom mohli asi tak, jako za minulého režimu. A to je pro mnoho z nás nepřípustné. Pro všechny obyvatele by z toho plynula celá řada omezení,“ vyjádřil se Hrnčíř.

Podle návrhu ministerstva životního prostředí by měl Soutok částečně kopírovat hranice Chráněné krajinné oblasti Pálava a sahat od Křivého jezera, podél Přítluk, Rakvic a Podivína k Lednici. U Břeclavi má končit u Kančí obory.

„Samozřejmě jsme ochotni jednat a hranice případně posunout. Zatím jde pouze o pracovní návrh,“ připustil Hynek s tím, že vyhlášení nové chráněné krajinné oblasti by se ochránci přírody mohli dočkat zhruba za rok a půl.

Ve hře je však stále i vznik národního parku. O takový status, z něhož vyplývají menší omezení, společně usilují Lanžhot, Lužice, Moravská Nová Ves, Týnec, Kostice a Tvrdonice. „Podle mě je to výkřik do tmy. Něco takového je neproveditelné,“ reagoval Matuška.