Ve vinicích jsou slyšet dělové rány. Vinaři neponechávají nic náhodě a nejrůznějšími plynovými děly a dalšími plašiči už si chrání své hrozny před zloději. Těmi okřídlenými. Špačky. Ti se už pomalu seskupují a po hodování v kukuřičných a slunečnicových lánech se poohlížejí po dozrávajících vinicích.

„Co mám informace od vinařů, tak špačků je letos opravdu hodně. Oproti loňsku je jich víc,“ nepotěšil další vinaře a vinohradníky na Břeclavsku tajemník Svazu vinařů České republiky Martin Půček.

Protože kromě ornitologů nikdo nezjišťuje jejich počet, nedá se přesně říct, v kterých lokalitách zrovna hrozí nejvíce. Obrovská hejna nenasytných opeřenců navíc přelétávají z místa na místo.

Vinaři jsou zatím celkem klidní. Početná hejna špačků se zatím vrhají na kukuřici, slunečnici a nepohrdnou ani černým bezem. Jenže až budou lány těchto plodin sklizené, jejich obavy zřetelně zesílí.

„Před čtrnácti dny sem přiletělo obrovské hejno. Vlnilo se jak roj včel. Naletěli na vinice a zjistili, že to ještě není zralé, tak tady týden byli, otravovali, pak naletěli na slunečnici a kukuřici a zmizeli,“ vylíčil vinař Zdeněk Mrhal z Velkých Němčic. Zdá se mu, že letos přiletělo víc špačků než loni.

O účinnosti nejrůznějších plašičů, které už vinaři uvedli do chodu, Mrhal pochybuje. „Myslím, že to nefunguje. Jeden sadař tady má třešně. Taky má nainstalované plašiče, ale špačky to neodradí. „Hlídá tam celý den špačky a pak mě říká: Zajdu si jenom na oběd, prosím tě, pohlídej mi to zatím. Ale jak špačci vidí, že jeho auto odjíždí vůbec mě nerespektují a vrhají se do sadu,“ popsal svou zkušenost vinař.

Páni poslanci a ochranáři by se měli konečně zamyslet nad změnou zákonů. To je názor vinaře Marka Pechora z Velkých Němčic. „Určitě je potřeba nějaká redukce. Celý rok se dřete na vinici a pak dolétnou špačci a zpucují vám to. Když se něco přemnoží a začne škodit, je zavčasu to nějak řešit,“ domnívá se. Zaslechl, že vinice některých pěstitelů z Hustopečska už letos měly nezvané návštěvníky z nebe, a tak raději také vytáhl plašiče.

Současné zákony jsou ke špačkům milosrdné. Když se vrhnou na vinice, dá se s nimi bojovat dvojím způsobem. Kromě plašení je možné použít i střelnou zbraň. Toho se ovšem nemůže zhostit každý. Tímto způsobem zasahují zejména myslivci. Člověk vybavený všemi možnými průkazy může vystřelit pouze do více než tisícihlavého hejna, a to jen dvě rány.

Postřeleného či zabitého špačka či špačky je pak nutné najít, sejmout mu ornitologický kroužek a ten odevzdat příslušnému orgánu ochrany přírody s informací o datu a lokalitě zástřelu. „Takové zákony nemůže vymyslet normální člověk. Jak se vinař tomu může bránit. To by se musel věnovat jenom tomu,“ zlobil se Mrhal.

„Každoročně je jich tady kolem půl milionu,“ řekl k počtu špačků v regionu ornitolog Petr Macháček. V lánech kukuřice či slunečnice podle něj zemědělci často ani nezjistí, jak velké množství nenasytní ptáci sežerou, ve vinicích je jejich řádění znát o poznání víc.