Zatímco v některých částech okresu letos žraví ptáci působili minimální škody, jinde v těchto dnech jejich aktivita vrcholí. Nabírají síly před odletem do teplých krajin.

„Větší škody, že by někomu vyloženě vyplenili celý vinohrad, jsem nezaznamenal. Hroznů už tolik není, tak doufejme, že to dobře dopadne a brzy odletí,“ mluví z duše všem vinařům tajemník Svazu vinařů Martin Půček.

Větší hejna špačků se stále houfují a trápí vinohradníky a vinaře například kolem Hustopečí. Vinaři Radomilu Balounovi z Velkých Pavlovic letos špačci sežrali asi metrák hroznů. „Ve vinohradě jsou lidi každý den. Mají plašiče a kromě toho tam hlídá i myslivec, který má povolení střílet do vzduchu,“ vylíčil Baloun opatření, která jsou v závěru vinobraní nezbytná.

Plynová děla jsou podle něj málo účinná. „Třeba před dvěma dny navečer, kdy už člověk čeká, že spí, se zvedne mračno. Člověk vystřílí padesát patron, broky kolem nich sviští, ale pokoj nedají,“ popsal Baloun. Jak říká, bez hlídačů by špačci vinice dočista zplundrovali.

„V těchto dnech se to stupňuje. Houfují se čím dál víc. Dělají totiž suché nácviky na odlet. Když ten pták cítí, že není dostatečně nafutrovaný na dlouhý let, letí se nažrat,“ vylíčil zkušený vinař, který je na tlak špačků vždy připravený. „Dva tři dny je klid, to je vypráskáte, a pak to zase zkouší,“ zná dobře ptačí útoky.

Ornitolog Petr Macháček potvrdil, že špačci zpravidla odlétají do teplých krajin ke konci října či na začátku listopadu. „Někde vůbec nejsou vidět, třeba kolem Valtic,“ poukázal.

S vrcholící chutí k jídlu u špačků naopak bojuje vinař Josef Valihrach z Krumvíře. „Je to neúnosné, jejich agresivita se stupňuje. Mysleli jsme, že je zima a odletí, ale místo toho pořád hnízdí v místních mokřadech. Jsou to obrovská hejna,“ popsal potíže s nenasytnými opeřenci.

Aby špačci nenapáchali velké škody, na jednom úseku vinohradu musí podle krumvířského vinaře hlídat dva lidé. Ve vinicích totiž stále visí asi třetina úrody hroznů.

To ve vinicích rakvického vinaře Miloše Michlovského, který vinnou révu pěstuje asi více než stohektarové ploše, letos špačci tolik nehodovali. „Nějaké škody jsme taky měly, ale ty nestojí za řeč. Před dvěma či třemi lety byla situace mnohem horší,“ poukázal Michlovský.

Letošní menší zájem špačků o hrozny si vysvětluje dřívějším termínem vinobraní. Opeřenci pak někde podle něj preferují kukuřici a do vinohradu se letí jen napít. „Pokud je vinobraní později, letí se tam i nažrat,“ domnívá se vinař.

Michlovský nechává každoročně své rozlehlé vinohrady hlídat zkušenými hotaři. Na účinek plynových děl příliš nevěří.