„Bylo jich o něco více, ale tato čísla zdaleka nedosáhla hodnot z roku 2006,“ řekl tajemník Svazu vinařů Martin Půček. Podle jeho zpráv tentokrát žraví opeřenci nezpůsobili, co se vinic týče, větší škody.

Stěhovaví špačci, kterých se vinaři i pěstitelé dalších zemědělských plodin přes sezónu nejvíce obávají, se pomalu chystají na dalekou cestu do Afriky, kde přezimují. „Ještě včera jsem viděl ve Velkých Bílovicích obrovské hejno, ale podle toho, jak se začínají formovat, jsou těsně před odletem,“ uvedl odborník.

Vinaři a vinohradníci bojují v době dozrávání hroznů se špačky různými zbraněmi. Podle Půčka je nejúčinnějším způsobem plašení střelba do hejna, kterou smí podle výjimky ze zákona provádět jen osoba s potřebnými doklady, nejčastěji myslivec. Postřelený špaček totiž vydává obranný zvuk, který ostatní nenasyty v hejně odradí od další hostiny.

„My jsme se špačky neměli problémy. Měli jsme hlídače, plynová děla a dva myslivce, kteří využili výjimky ze zákona. Žádného špačka ale nezastřelili, jen je plašili střelbou,“ uvedla například Vladimíra Mrázová z vinařství Sonberk, které má vinice u Popic.