Stovky tisíc korun v nenávratnu a dvě nefunkční čerpadla. Vedení obce Vrbice na Břeclavsku pomalu sčítá škody způsobené náhlými nečekanými výpadky energie v obci. S těmi se tam, stejně jako v nedalekých Brumovicích, Velkých Pavlovicích, Bořeticích a Kobylí, potýkají posledních několik týdnů.

Výpadky jsou krátké. Trvají vždy jen několik sekund či jednu až dvě minuty. „Potíže máme velké, elektřina nejde průměrně tak jednou až dvakrát denně. Přepětí sítě a výpadky způsobují škody nejen v domácnostech na moderních spotřebičích, ale i na obecním majetku. V našem případě konkrétně hodně zatěžují provoz čistírny odpadních vod. Dvě čerpadla už nám odešla, aktuálně to řeším s pojišťovnou,“ řekl pro Deník vrbický starosta Tomáš Bílek.

Zdroj: Youtube

Při každém výpadku mu přijde na mobilní telefon oznámení o havarijní poruše. „Takových zpráv je v jednu chvíli pak i sedm. Nejen my na obci, ale i obyvatelé, jsou z této situace nervózní,“ poznamenal Bílek.

Od energetiků z E.GD se starostům dotčených obcí dostalo vysvětlení, které je však příliš neuspokojilo. Na vině totiž mají být špačci. „Řekli mi, že v okamžiku, kdy hejno dosedne na vodič a opětovně vzlétne, rozkmitá dráty, ty se k sobě přiblíží, a v tom okamžiku dojde k výpadku. Ubezpečili mě, že se výpadky snaží minimalizovat. Pomoci by k tomu měla i instalace nějakých opatření na místní distribuční soustavě,“ přiblížila velkopavlovická místostarostka Renata Bláhová.

Totéž potvrdil pro Deník i mluvčí E.GD Lubomír Budný. „O krátkodobých výpadcích dodávek elektrické energie v okolí Velkých Pavlovic víme a situaci aktivně řešíme. Jedná se o nahodilé krátkodobé výpadky v řádu několika sekund, které skutečně souvisejí s hejny špačků, která usedají na naše vedení," řekl mluvčí.

Řezbáři po celý týden tesali sochy ze dřeva před břeclavským kinem Koruna. Zobrazují osobnosti spojené s městem a sloužit budou ke směrování lidí k místnímu, původně lichtenštejnskému, zámku.
VIDEO: Dřevosochání v Břeclavi. Sochy historických postav ukáží cestu k zámku

Energetici vypozorovali, že desítky špačků jsou schopny při vzletu rozhoupat vodiče tak, že dochází k jejich vzájemnému přiblížení. „Z důvodu zabezpečení stabilních dodávek elektrické energie proto naše automatická ochrana na milisekundy vypne vedení a potom, co se vodiče vrátí do původní polohy, vedení opět zapne," pokračoval Budný.

Jeden z takových krátkodobých náhlých výpadků místostarostku Velkých Pavlovic i další obyvatele města zastihl ve středu vpodvečer. „Pracovala jsem doma na počítači, na chvíli si odběhla, a když jsem se vrátila zpět, přivítala mě černá obrazovka. Pochopitelně, že jsem neměla nic uložené,“ povzdechla si místostarostka s tím, že i v průběhu letních prázdnin k takovým situacím docházelo častokrát.

Pálavské vinobraní v Mikulově.
Víno, historie i koncerty. Jih Moravy žije vinobraním. Chystáte se tam?

A další lidé se přitakávali. „V domácnosti je to spíše nepříjemné. Bavily jsme se o tom s kolegyněmi v práci. Jedné se sama zapíná pračka, druhá neustále nastavuje hodiny. Manžel je technik a údržbář. Když je v pohotovosti, musí i třikrát denně jezdit nahazovat stroje, které po výpadku nejdou,“ popsala Jana z Velkých Pavlovic, která si nepřála zveřejnit jméno. Redakce jej ale zná. Podobnou zkušenost mají i další obyvatelé. Upozorňují na to, že špačci jsou tu odjakživa a podobné výpadky dříve nezaznamenali. Navíc při nich praskají žárovky a situace je nepříjemná.

Aby energetici podobným stavům zabránili, loni a letos v létě ve vytipovaných lokalitách provedli řadu opatření. Ta mají odradit špačky i další druhy ptactva od toho, aby usedali na vedení. „Instalovali jsme na vodiče například výstražné koule, které přinutí hejna ptáků držet se ve větší vzdálenosti od vedení. Dále jsme vyměnili rovinné konzole za konzole typu Birdsafe, na nichž jsou díky trojúhelníkovému uspořádání vodiče ve větší vzdálenosti od sebe, a nedochází tak k jejich vzájemnému přiblížení. Tím pádem jsou eliminovány na minimum případy, kdy dochází k vypnutí vedení," vysvětlil mluvčí E.GD.

Strážník v Břeclavi použil proti agresivnímu muži služební zbraň.
VIDEO: Střelba na agresivního muže v Břeclavi. Podívejte se, jak se to odehrálo

S náhradou spotřebičů, které lidem odešly důsledkem výpadků v síti, by podle všeho měly pomoci pojišťovny. „Technik z EG.D, s nímž jsem hovořila, mi sdělil, aby se lidé v takových případech obraceli na poruchovou linku. Je nutné, aby řekli, kde a kdy k výpadku došlo, aby si energetici mohli jejich tvrzení ověřit. Poté by pak postoupili podklady pojišťovně,“ nastínila Bláhová.