Vinaři pomalu brojí proti nevítaným návštěvníkům vinic – špačkům. Vždy hladoví škůdci se s dozráváním hroznů stále více odhodlávají k náletům na letošní úrodu. „Už to zkoušejí, i když hrozny ještě nejsou zralé. Zvažujeme, že do vinic umístíme sítě nebo vzduchová děla. Co jsme zatím viděli, špačků je snad dvakrát víc než loni,“ postěžoval si na škodnou ve svém revíru vinař Josef Valihrach z Krumvíře. Navíc je podle něj třeba v době před vinobraním ve vinici hlídat.

„Loni nás na to bylo pět a špačci stejně drze sedli kousek za námi. Nedá se to úplně uhlídat,“ poukázal vinař, který má s bratrem v okolí Krumvíře patnáct hektarů vinic. Žraví špačci se vrhají také na kukuřici, které letos zemědělci na Břeclavsku vyseli velké množství. V rozlehlých lánech ale nenadělají příliš velkou škodu. Dvě velká hejna se v posledních dnech objevila i na kukuřičných polích patřících Zemědělskému družstvu Sedlec. Hajda: Bojíme se náletů do vinic „Špačci ozobávají jen malá vrchní zrníčka. Jsme rádi, že nejdou do vinice. Právě v období, kdy se poseče kukuřice, dělají největší nálety ve vinicích,“ vysvětlil senátor a předseda sedleckého družstva Jan Hajda. Špačci jsou opravdu všežravci a vrhnou se na všechno, co je zrovna zralé.

„Na střední Moravě plundrují třeba rybíz, švestky nebo hrušky, dokonce i černý bez. Něco podobného jsem za předchozích patnáct let v oboru nezažil. Chutná jim třeba i dozrávající slunečnice, což je pro ně energeticky velmi významný zdroj,“ vylíčil ornitolog Josef Chytil, který dvacet let působil na jižní Moravě. Vítanou chuťovkou jsou pro špačky i drobní škůdci, kteří se v době jejich nejhojnějšího výskytu na polích a zahradách vyskytují. „Ve městech jsou to třeba chroustci,“ upřesnil Chytil. A jak se opeřeným nenechavcům bránit? Platná vyhláška pro boj se špačky svazuje jejich protivníkům ruce. Zákon sice umožňuje plašit špačky pomocí střelné zbraně, toho se ovšem mohou zhostit především myslivci. Podmínkou střelby do hejna špačků je vlastnictví zbrojního průkazu, loveckého lístku, povolenky k lovu a pojištění podle zákona o myslivosti.

Takto vybavený člověk může vystřelit pouze do více než tisícihlavého hejna, a to jen dvě rány. Vyhláška stanovuje odstřel v době od rozednění a maximálně hodinu před západem slunce. Postřeleného či usmrceného špačka je nutné dohledat, sejmout mu ornitologický kroužek a ten odevzdat příslušnému orgánu ochrany přírody s informací o datu a lokalitě zástřelu.