A to kvůli novele zákona o odpadech, která před pár dny prošla Poslaneckou sněmovnou. „Na skládky je od roku 2024 zakázáno ukládat směsný komunální odpad a recyklovatelné a využitelné odpady," uvádí se ve schváleném pozměňovacím návrhu.

Sadílek má za to, že novelou se rozhodlo o spalování odpadů. „Rozhodlo se tím i to, že náklady na likvidaci odpadů budou vyšší. Lidem to ale nikdo neřekl. Stát ani kraje to platit nebudou. Buď tak učiní obce na úkor jiných služeb, nebo lidé ze svých peněženek," sdělil předseda představenstva Hantálů, jež sváží i skládkují odpad z třicítky obcí a měst na Břeclavsku.

Jak Sadílek vypočítal, náklady na jednoho obyvatele se v případě spalování průměrně zvednou o tři sta až pět set korun.

Spaluje i Vídeň

Hustopečanka Kopová ale v této otázce nehledí pouze na svou peněženku. „Obecně jsem nakloněná krokům, jež předchází znečišťování životního prostředí. Kdyby se výdaje za odpady měly zvýšit třeba o stovku, až tak by mi to nevadilo," zmínila žena.

Dvě stě kilogramů komunálního odpadu vyprodukuje průměrně jeden obyvatel Břeclavska ročně. Společnost Hantály to vypočetla ze vzorku třiceti obcí regionu.

Břeclavský ekolog Otakar Pražák poznamenal, že moderní spalovny odpadu životní prostředí nezatěžují. „Jsou trendem v celé západní Evropě. Vídeň takto spaluje devadesát procent komunálního odpadu. Spalovna se tam nachází přímo ve městě. Jde o dokonalý proces, při němž je zátěž na životní prostředí nulová," vysvětlil Pražák.

Podle něj je navíc velmi pravděpodobné, že do dvaceti let lidé vymyslí technologie, aby se komunální odpad na něco zpracovával a dál využíval.

Sadílek také kritizoval, že poslanci věc nepodrobili důkladné veřejné debatě. „Zákon prošel sněmovnou v naprosté tichosti. Ale budou to zástupci samospráv, které později čeká vysvětlování lidem, proč zdražují službu a poplatky. Nebo obce zvýšené náklady za odpady zaplatí ze svého rozpočtu a nezbude už na hasiče nebo kulturu," obával se muž.

Novelu zákona o odpadech podpořil například i poslanec za hnutí ANO Miloslav Janulík. "Zákon je vlastně harmonizace s evropským právem a zároveň jsem přesvědčen, že tímto zanecháme pořádek pro naše děti. Negativního dopadu po vyjádření a osvětlení této problematiky ministrem Brabcem se ani do budoucna neobávám," nechal se slyšet.

Řešení krádeží kovů?

Odpadový zákon, který míří do Senátu, má ztížit i možnost výkupu kradených kovů. Podle kritiků však nedosáhne ani na to.

Sadílek se vyjádřil i k tomuto tématu. „Města a obce nabízí lidem místa na třídění odpadů, včetně kovů. Soukromé osoby by neměly vůbec mít možnost prodávat kovy, zvláště ty ušlechtilé, do sběrných surovin. V praxi se totiž ukazuje, že drtivá většina těchto odpadů pochází z krádeží," podělil se o názor. Jiné je to podle něj u firem, kde je vše dohledatelné.