„Jsem nesmírně šťastný, že jsem mohl uspořádat takovou výstavu. Zároveň ale musím říct, že je to hrozně vyčerpávající,“ říká oddaný řezbář, který tvoří v Břeclavi už dlouhá tři desetiletí.

Padesátiletý rodák z Prešova ukázal asi stopadesátce návštěvníků na pět desítek svých výtvorů. A některé přitahovaly oči zvědavců jako magnet. „Ale přiznávám, že se postupně od menších dřevěných figurek dostávám k těm větším. Kolikrát nemůžu v noci ani spát, jak se těším na ráno, kdy budu tvořit,“ usměje se Varga.

Milovník kulatého míče, který zanechal nesmazatelnou stopu i v Tatranu Poštovná či Jablonci, má lásku k přírodnímu materiálu v genech. Řezbářem byl totiž jeho strýc i dědeček.

Jak ale říká, pohled do minulosti mu inspiraci nedodává. „Dodávají mi ji především mí dva synové, jsou to takový fajnšmekři, kteří mě neustále povzbuzují,“ utře si sympatický padesátník pot z čela.

I když světu již dávno ukázal, že jeho tahy dlátem přináší lidskému oku nevšední zážitek a zároveň potvrdil ve svém oboru svébytnost, ideální podmínky pro tvorbu stále nemá.

„Bohužel. Je ale naděje, že bych mohl mít svůj vlastní ateliér. A pokud to nevyjde v Břeclavi, mohl bych získat prostory v Rakousku,“ plánuje Varga, který si u našich jižních sousedů po umělecké stránce rozšiřoval obzor.