„Dnes se to od autorů v podstatě čeká. Čtenáři jsou naučení, že se bude autor prezentovat,“ říká spisovatelka, která přiznává, že raději píše, než mluví. „Je to náročné, ale už jsem si zvykla. Po letech cvičení se dá říct, že je to příjemné,“ tvrdí Hustopečanka.

Podle ní autorská čtení navštěvují lidé, kteří mají rádi knihy a jejich tvůrce si rádi poslechnou. „Člověk tomu přijde na chuť. Dřív jsem měla ke čtenářům ostych a respekt. Ale když zjistíte, že lidé poslouchají a reagují, tak se nakonec člověk rád vžije do svých hrdinů,“ podotýká.

Jak dodává, autorská čtení jsou také jedna z mála možností, kdy je autorovi dopřána zpětná vazba od čtenářů. „Nabídka knižních titulů je velice široká. Čtenáři občas potřebují do knihy nahlédnout a mít živý kontakt s autorem,“ pokračuje spisovatelka.

Její poslední kniha Jakubovy housle, kterou posluchačům Hustopečanka v Mikulově představila, se dostala na pulty českých knihkupectví v listopadu loňského roku. S přestávkami, kdy Mičanová odskakovala od psaní k překladatelské práci, vznikala tři roky.

„Je to trochu paradox, ale Jakubovy housle patří k málu mých knih, které se v Mikulově neodehrávají. Proto jsem na úvod autorského čtení zvolila zakládající legendu o Mikulovu, která je poměrně málo známá. a roztomilá,“ přibližuje autorka.

Následovalo předčítání z románu, který se odehrává v několika rovinách. Děj je zasazený do současného Brna. Čtenáři se však dočkají krátkého výletu do dnešní Káhiry, staroegyptské Memfidy nebo antického Říma. Vystupují v něm i nadpřirozené bytosti.

Z knihy vybrala Mičanová několik ukázek. „Připravila jsem takové degustační menu. Část, která je helénistická a odehrává se v Alexandrii za panování Augusta. A ryze detektivní ze současného Brna,“ popisuje.

VERONIKA SCHALLENBERGEROVÁ