Chcete mít při hospitalizaci v břeclavské nemocnici větší pohodlí? Tak si ho zaplaťte. I tak by se dal vyložit nejnovější vzkaz špitálu pacientům. Od prvního srpna až do konce ledna totiž nemocnice pořádá veřejnou sbírku na obnovu lůžkového fondu.

„Peníze budou použity na nákup kvalitnějších matrací, lůžkovin, případně dalších pomůcek, které zkvalitňují pobyt pacienta na lůžku. Příspěvek je možno zaslat na účet KB číslo 43–2446000207/0100 nebo je možno jej vložit přímo do pokladničky umístěné v objektu nemocnice,“ vzkazuje všem „přátelům zdraví“ spolu s poděkováním ředitelka nemocnice Janka Bambasová.

Podle hlavní sestry Ludmily Jeřábkové si Břeclavští vzali příklad z Hodonína. „Podobnou sbírku na obnovu lůžek a matrací pořádala loni hodonínská nemocnice. A podařilo se jí vybrat slušnou částku. Řekli jsme si, proč to nezkusit také,“ uvedla s dovětkem, že nemocnice obnovuje lůžka a matrace ze svých zdrojů průběžně. Peněz ale není nazbyt a chybí hlavně na lůžka.

„Částky jsou dané, díky sbírce by si pacienti mohli polepšit mnohem více. Po výměně volají hlavně některá starší lůžka. Vytipovali jsme si oddělení, kde jsou potřeba nejvíc,“ pokračovala Jeřábková. O konkrétních číslech ale mluvit odmítla. Potvrdila jen, že z vybraných peněz by vedení Nemocnice Břeclav chtělo vyměnit desítky lůžek. A také desítky matrací.

Pořádání veřejné sbírky na postele a matrace posvětil také Jihomoravský kraj, který je zřizovatelem nemocnice. Ne všichni jeho představitelé ale s takovým nestandardním řešením souhlasí.

„Pokud jiné peníze nejsou a vedení břeclavské nemocnice si myslí, že lidé přispějí, je to jejich rozhodnutí. Já osobně bych to ale na jejich místě řešila zřejmě jinak,“ nechala se slyšet například náměstkyně hejtmana Anna Procházková, která bydlí v Břeclavi.

Podle ní dává kraj v rámci svých možností do nemocnic peněz hodně, ovšem hlavně na zásadní investice a přístroje. Na lůžkový fond už tak zřejmě nezbývá. „Není se co divit, když stát převedl na kraje zadlužené nemocnice,“ vyjádřila se členka ODS.

Pro Jiřího Kadrnku z Hustopečí, který v krajském zastupitelstvu reprezentuje stejnou politickou stranu, byla sbírka překvapením. „Nevím o tom, je to pro mě novinka. Jako ideální řešení to nevidím. Pokud si vzpomínám, v požadavcích na letošní rok se nic podobného z Břeclavi neobjevilo,“ konstatoval předseda finančního výboru.

Jak dodal, kraj letos v Nemocnici Břeclav uskutečňuje projekty za desítky milionů korun. A další opět za desítky milionů se připravují.

Mnohem menší částky na nová lůžka a matrace ovšem budou muset zaplatit potencionální pacienti. Mnozí to udělají dobrovolně a rádi. „Můj plat sice není zrovna velký, ale i tak přispěji,“ vyjádřila se třeba prodavačka Ludmila Molová z Břeclavi.