„Žalobu jsem musel podat v zájmu obce. Není to nic osobního," komentoval současný starosta Moravské Nové Vsi Marek Košut, který kandidoval jako nezávislý za TOP 09, svůj podnět polici. Případem už se nyní zabývá státní zástupce.

Neznámého pachatele vinil Košut z nevýhodných smluv, které umožnily v obci vznik solární elektrárny. Muselo mu přitom být jasné, že hlavní odpovědnost se snese na hlavu jeho předchůdkyně Jany Krutákové, předsedkyně Starostů a nezávislých v kraji.

„Členem TOP 09 nejsem, pouze jsem za stranu jako nezávislý kandidoval. Se stranickými strukturami tak nepřijdu nijak do styku a problém s žalobou politicky nevnímám. S paní Krutákovou se několikrát do roka potkáme, protože je ředitelkou společnosti Hantály, v jejíž dozorčí radě sedím. Máme ale korektní pracovní vztahy," odmítl Košut politické pozadí sporu s exstarostkou.

Předseda TOP 09 v břeclavském regionu František Čech z Týnce se k situaci v Moravské Nové Vsi nechtěl v pátek vyjadřovat.

Partneři v opozici

Faktem zůstává, že po posledních komunálních volbách vytvořila TOP 09 v Moravské Nové Vsi koalici s ODS a Volbou pro obec. Starostové a nezávislí spolu s lidovci skončili v opozici. „Je to zvláštní situace. V komunálních i krajských volbách jsme se snažili vytvářet kandidátky společně s Topkou. Někde jsme se ale nedokázali dohodnout. Moravská Nová Ves je toho příkladem," reagoval první místopředseda krajského výboru Starostů a nezávislých Radomír Pavlíček.

Břeclavský deník ho oslovil proto, neboť Krutáková v pátek nezvedala telefon.

Spor v Moravské Nové Vsi, který zná jen zprostředkovaně, se podle něj do vztahů TOP 09 a starostovského hnutí na jižní Moravě zatím nijak výrazněji nepromítá. „Obě strany to pochopitelně pociťují, ale že by to mě být důvod k výraznému rozkolu, to ne. Myslím si, že je to především záležitost paní Krutákové a obecního zastupitelstva. Je to o lidech, ne o stranách," vyjádřil se Pavlíček.

Ten za jihomoravskou šéfkou hnutí stojí. „Není pod žádným tlakem, plně ctíme presumpci neviny. Je na ní, jak se rozhodne. Na toto téma jsme se otevřeně bavili. Pro naše hnutí toho dělá hodně, je ostatně jeho zakládající členkou," připomněl.

Bývalá neoveská starostka měla jednat v rozporu se zákonem o obcích. Podle Košuta uzavřela nevýhodné smlouvy o nájmu nemovitostí a zatížila pozemky věcnými břemeny, aniž by záměr schválilo zastupitelstvo. Obci měla vzniknout škoda v řádech milionů korun.