Klíčové jsou podle Jandy statistiky. „Je potřeba je sledovat, abyste věděli, jak se počet dětí vyvíjí. Babyboom neplatí a pokles je zřejmý. Stav je možné vypočítat alespoň na dva roky dopředu. Zároveň ale chápu, že pro starosty je to na účinnou reakci velmi krátká doba," sdělil Janda směrem ke správcům obcí.

A nastínil řešení. „Jednou z cest je úzká spolupráce mateřských a základních škol. Není na místě stavět nové budovy, což jsou milionové náklady. Hlavní problém pak přitom souvisí s jejich provozováním," doplnil radní s tím, že současný počet žáků klesne ještě o třetinu.

Rozdílné podmínky

Jeden z vhodných modelů, při němž jsou mateřská i základní škola pod společnou střechou, už léta využívají například v Týnci. A nemohou si jej vynachválit. Podle starostky Hany Zoubkové jsou výhody sociologické i ekonomické. „Je to naprosto skvělé. Děti ze školky se setkávají se školáky a vidí, kam postoupí. Při nástupu do první třídy to tak pro ně není neznámý pojem. U nákladů na provoz jsou výhody bez debat. Máme jen jednu režii," uvedla Zoubková.

Stejné řešení může doporučit i jiným. „Vždycky ale záleží na podmínkách, ne všude je to možné," upozornila starostka.

Odlišná situace panuje v Ladné. Škola a školka jsou tam sice spojené, budovy jsou ovšem dvě. Jde tak zejména o administrativní krok. „Budovy jsou od sebe vzdálené asi sto metrů. Společná je jídelna. Že bychom se třeba do budoucna sestěhovali do jedné, to by nešlo. Nejsou k tomu uzpůsobené, je to vyloučené," oznámila rozhodně ředitelka ladenské školy Jana Mrázková.

Počet žáků? Nižší

Stejný názor zazněl také v Moravském Žižkově, kde nedávno dokončili zateplení tamní „základky". Celkové náklady na její zvelebení dosáhly v poslední době na zhruba tři miliony korun.

Situace je tam opačná. Žižkovští mají školní organizace samostatně. „Nevím, jestli by pro naše podmínky bylo spojení vhodné. Dostatečný počet žáků sice nemáme, ale je to o tom, že základní i mateřskou školu máme na dost vzdálených místech. A nejsem si jistý, že by se tím něco ušetřilo. Možná jeden ředitelský plat. V této chvíli bychom o sestěhování stejně uvažovat nemohli. Ani jedna z budov není taková, aby sestěhování umožnila," reagoval starosta Moravského Žižkova Josef Osička.