PETR VLASÁK

Každý pátek v ní najdete tip na zajímavou kulturní akci, která se v započínajícím víkendu uskuteční. Tentokrát si přijdou na své zejména fanoušci ochotnického divadla. Břeclavský soubor Břetislav totiž nastudoval další inscenaci a přichystal na tuto sobotu její premiéru. Jde o jednu z her světově oblíbeného dramatika Martina McDonagha. První představení hry Mrzák Inishmaanský v podání Břeclavanů začne zítra o půl osmé večer v břeclavském Dělnickém domě.

Ke znovuobnovení činnosti divadelního spolku Břetislav došlo zhruba před osmi lety. Od té doby zaznamenal řadu změn ve své sestavě, nicméně na některých členech stojí dodnes. Mezi ně patří i Jana Vrzalíková, současná režisérka souboru, která v něm někdy velí až dvaceti lidem. I tak musí neustále bojovat s nedostatkem herců pro konkrétní typy postav.

Tradiční problém s obsazením mužských rolí tentokrát nahradily potíže prozaičtější. Tři ze čtyř hereček, které měly ztvárnit postavu Heleny, totiž během půl roku otěhotněly.

Za osm let nové existence se Břetislav může pochlubit řadou divácky úspěšných a vyprodaných představení. Jejich první nastudovanou hrou byla v roce 2004 Klicperova veselohra Každý něco pro vlast.

Zpočátku se dramaturgie opírala právě o zábavné podání historické látky, časem se však ochotníci posunuli i k současnému světovému dramatu.

Kromě krátkých vystoupení s veselými obrazy z českých dějin zaujaly diváky i hry Senohrabské grácie Jaroslava Dietla, Život není peříčko podle Třetího přání Vratislava Blažka, Do hrobky tanečním krokem Normana Robbinse či Muž sedmi sester podle novely Jaroslava Havlíčka. Pro děti si před pěti lety Břetislav přichystal také pohádku Havrane z kamene.
Do hrobky tanečním krokem byla zábavná hororová jízda, Muž sedmi sester zase eroticky rozbujelá veselohra. Nová inscenace Mrzák Inishmaanský však nabídne i hlubší momenty.

Černá komedie přivede diváky do Bohem zapomenutého kraje na irském ostrově, kde si všichni lidé žijí stereotypním životem a dbají na své rituály. Do takto zavedeného pořádku však zničehonic vtrhne návštěva z Ameriky. Rozruch, jaký tito hosté mezi usedlými farmáři způsobí, pak nastartuje zápletku temné komedie.

Autor představení Martin McDonagh je čtyřicetiletý dramatik a filmový režisér pocházející z Irska. Jeho tvorba je populární a komerčně úspěšná. Vyznačuje se právě černým humorem, drsnými scénami, nevybíravým slovníkem a groteskními situacemi. Mrzák Inishmaanský patří do jeho Aranské trilogie pojmenované právě podle ostrova Aran, kde se dramata odehrávají. Jako filmaře jej pak můžete znát třeba díky oceňovanému snímku V Bruggách, jenž režíroval.

Hutnější atmosféra a vážnější zápletka někomu možná tak neučaruje jako lehkovážnost přímočarých komedií, a tak si možná divadelníci vyslechnou i nějaké kritické slůvko za výběr hry.
Osobně však Břetislavu držím palce, protože je mi jeho snaha posunout se dál, navzdory době nakloněné sladkobolným oddechovkám, značně sympatická. Pokud mi to tedy zítra nevyjde, rozhodně si nenechám ujít první reprízu hry sedmého května.

Autor je z Břeclavi a zabývá se kulturou, zejména pak hudbou a filmy