„Kozlíky využíváme k propagaci našich vín už několik let. Důvod je jasný, Rakvičtí mají totiž přezdívku kozli. Dokonce i vinohrady máme na viniční trati, která se jmenuje Koziberky, tedy Kozí horky,“ zdůvodnil za spolek vinař Vladimír Minařík.

Kozlík tak běžně rozlévá víno třeba při ochutnávkách či koštech. Čas od času i oblečený v rakvickém kroji. „S nápadem přišel místní grafik Robert Vajbar, který je zároveň i autorem kozlíků či vzhledu webových stránek našeho spolku. Shodou okolností jde o bratra Miroslava Vajbara, který je autorem knih o historii obce,“ sdělil Minařík.

Aktuální plakát s kozlíky v hlavní roli má být jakýmsi poděkováním zákazníkům za jejich podporu. „Jeho součástí je také informace o tom, jaké akce chystáme na příští rok. Pokud nám to koronavirus nepřekazí, rok 2021 odstartujeme tradiční výstavou vín 27. března,“ věří Minařík.

Opravy silnice I/55.  Ilustrační foto
Opravy křižovatky na I/55 v Břeclavi: končí uzavírka ulice J. Skácela

I rakvičtí vinaři mají za sebou náročný rok, který poznamenala pandemie koronaviru. „Den otevřených sklepů jsme přesunovali z původního květnového na srpnový termín. Přestože jsme měli návštěvnost pouhých šedesát procent oproti loňskému roku, jsme za ni vděční. Bylo ale cítit, že lidé mají z covidu obavy a respekt,“ vzpomněl vinař.

A naznačil, že rakvičtí vinaři nyní připravují prezentační shot, který by měl jim a dalším obcím mimo region s přímou návazností na Pálavu pomoci s propagací.

Nápad ocenil i Vítězslav Mikulčík z Olomouce, který na jih Moravy pravidelně s přáteli jezdí. „Mně se to líbí moc. Jsem pro každou špatnost. Text s posílením imunity je vtipný,“ okomentoval mladík.