Náklady na výstavbu šplhají ke sto padesáti milionům korun. Kdy se do čtyřiačtyřicítky nových bytů nastěhují jejich první obyvatelé, však není jasné. „Pokud se nám zadaří, byli bychom rádi, kdybychom na přelomu jara a léta příštího roku měli jak zhotovitele, tak i zajištěné financování od banky a mohli akci rozjet,“ řekl Deníku starosta města Miroslav Novák.

Jak podotkl, zatím jsou teprve na začátku. Letos v létě schválili zastupitelé stanovy spolku. „Prvním problémem je vymyslet pravidla k nabývání a vlastnictví bytů. Projekt bytovky je navíc dost velký a služby, které se k němu vážou, myslím právní, poradenské a administrativní, bude pravděpodobně dodávat jeden subjekt. Protože půjde ovšem o službu cenově i bez daně přes dva miliony korun, musíme je jako samospráva vysoutěžit. Jenže vysoutěžit něco, co ještě nikdy nikdo neviděl a není popsané, je dost složité,“ přiblížil starosta.

Nový bytový dům plánuje město ve Znojemské ulici v Pohořelicích. Má být v režimu spolkového bydlení.Nový bytový dům plánuje město ve Znojemské ulici v Pohořelicích. Má být v režimu spolkového bydlení.Zdroj: město PohořeliceAktuálně se Pohořeličtí trápí se zadávací dokumentací pro poptání služeb spolkového bydlení. „Tohle nás dost zaseklo. Musíme utvořit myšlenky toho, co má být vlastně spolkové bydlení, co má být jeho výsledkem a také, jaké mají být vztahy mezi společníky. Ukázalo se, že je to pro nás docela velký oříšek, a proto se spojujeme s různými externími poradci, kteří dělají jak do právních služeb, tak i výběrových řízení,“ pokračoval Novák.

Původním záměrem bylo získání dotace ze Státního fondu rozvoje bydlení, později Státního fondu podpory investic, na výstavbu bytového domu pro znevýhodnění a sociálně slabé rodiny. Z toho ale nakonec sešlo. Přesto si mnozí lidé v Pohořelicích myslí, že právě takové byty ve Znojemské ulici v areálu bývalých kasáren vyrostou.

„Slyšel jsem, že mají budoucí obyvatelé složit šest set padesát tisíc korun předtím, než se nastěhují. Kde na to lidé s nižšími příjmy mají vzít?“ podivoval se u nedalekého obchodního domu jeden z mužů, který se představil jako Jiří.

Program na příští ročník Slavností Břeclav už je téměř hotový.
Mejdan u zámku zná hlavní taháky. Slavnosti Břeclav rozjede Divokej Bill i Doga

Podle velikosti bytu by měli mít zájemci o členství ve spolku předem připravených tři sta až sedm set tisíc korun. Úvěr na zaplacení stavby by si ale neměli brát jednotliví členové, nýbrž spolek. Ten zároveň garantuje i jeho splácení. Lidé by po dobu projektu bydleli zdarma, přičemž by platili pouze elektřinu, opravy a teplo. Peníze by dávali do fondu oprav. Žádný nájem by neplatili, spláceli by totiž úvěr.

„Projekt pro znevýhodněné obyvatele nedopadl. A to vzhledem k podmínkám a tomu, že by muselo město poměrně velkou částkou doplácet. Rozhodli jsme se proto, že půjdeme jiným směrem, a zaměřili jsme se skupinu lidí se středními příjmy. Řekněme na mladé rodiny, které potřebují bydlet, ale nemají možnost získat jiným způsobem vlastní bydlení,“ připomněl Novák.

Mísy v parku po řádění neznámého vandala.
Výzdobu v lednickém parku v noci zničil vandal. Správce oslovil možné svědky

Po bydlení je ostatně v Pohořelicích velký hlad. „Pozemky buď nejsou, nebo jsou tak drahé, že si je mladí nemohou dovolit koupit. Pokud tedy nemluvím o vybrané skupině elit z Brna. Cena za metr čtvereční bytu se u nás pohybuje od pětaosmdesáti do devadesáti tisíc korun. To je pro mladou rodinu s průměrnou mzdou obrovská pálka,“ zdůvodnil uvažování ve vedení města jeho starosta.

Spolkové bydlení v Pohořelicích:

  • místo: bytový dům, Znojemská ulice
  • náklady na stavbu: zhruba 150 milionů korun
  • kapacita: 44 bytů, 13 bude mít město, 31 ostatní členové spolku (1kk, 2kk, 2+1)

Ekonom Lukáš Kovanda sdělil, že nyní sleduje renesanci družstevního nebo spolkového bydlení. „Je to spojené s lepší dostupností. Řada lidí si z důvodu inflace a vysokých úrokových sazeb na hypotékách nemůže dovolit bydlení podle svých představ. Družstevní nebo spolkové představuje alternativu mezi nájmem a vlastnictvím. Pro řadu domácností je to jediná možnost, jak nebýt v nájemním bydlení," míní ekonom.

V minulosti se v hrobce Dietrichštejnů konaly například kostýmované prohlídky.
Navrácení Dietrichštejnské hrobky? Šanci by měli i Lichtenštejni, říká odborník

Je přesvědčený, že tento způsob v budoucnu zesílí.  „Vlastnické bydlení nebude už tak dostupné jako tomu bylo doposud. A zároveň nájemní bydlení z hlediska řady lidí má svá rizika. Riziko nevlastnění nemovitosti, vystěhování," srovnával Kovanda.