Vaněk však tvrdí, že Vavrečanův návrh opomíjí ostatní vlastníky pozemků v osadě a znemožňuje jim na ně přístup. „Zahrádkáři mu budou spílat, protože zničí práci budovatelů osady a připraví je o radost při péči o jejich zahrádky," napsal Vaněk v dopise, který poslal redakci i zastupitelům.

Osadu nyní využívá asi 114 pěstitelů, za nimiž je až čtyřicet let práce. Řada z nich však nemá podle Vavrečana k pozemkům, které užívají, žádný majetkový vztah. „Jsou tam neoprávněně bez povolení, neplatí nájem a nemají smlouvy. Ale já respektuji, že ti lidé mají k těm pozemkům vztah. Snažím se proto najít nějaké řešení," nechal se slyšet Vavrečan.

Spor na svém posledním zasedání řešili i břeclavští zastupitelé. Starosta Pavel Dominik ze sdružení Pro Region sdělil, že má s oběma stranami dohodnutou schůzku. „Pana Vavrečana se určitě zeptám, jestli to myslí se stavěním domů vážně, nebo je to jen prostředek k tomu, aby dostal zahrádkáře k jednacímu stolu," podotkl Dominik.

Koaliční zastupitel za ČSSD Jaroslav Švach a zároveň jeden ze zahrádkářů vidí dohodu s Vavrečanem jako komplikovanou. „S ním se velmi špatně jedná, konkrétní částku za pozemky nám neřekne. Je to spletité," popsal Švach. A připomněl, že na místě dnešních zahrádek byly dříve močály, které zahrádkáři nechali zavést množstvím zeminy.

Návrh na případnou výstavbu domů Vavrečanovi vypracoval zastupitel Pro Regionu Martin Ondrouch. Politické souvislosti však Dominik odmítl. „Je to soukromý projektant. Když ho někdo osloví, aby nakreslil určité zadání, tak to učiní," bránil starosta Ondroucha.

Současný územní plán dává Vavrečanovi zelenou. Pozemky jsou totiž určené k výstavbě rodinných domů a pro bydlení. Zatím. „Rozhodli tak naši předchůdci, proč, to netuším. V návrhu nového územního plánu je už tato lokalita určená pro individuální rekreaci," upozornil Dominik.