S informací přišel týdeník Břeclavsko, kterému Ivo Popelka z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových řekl: „Budova bývalého EmM klubu je ve vlastnictví České republiky, a to na základě rozsudku Okresního soudu v Břeclavi. Soud rozsudkem určil, že vlastníkem nemovitostí je stát, jelikož předchozí vlastník nedodržel podmínky stanovené ve smlouvě, na základě kterých uvedený majetek bezúplatně nabyl."

Patrová budova v zástavbě u rušné silnice roky chátrá. Problémy začaly už víc než před deseti lety, kdy stát přerozděloval majetek zanikajícího Fondu dětí a mládeže městům a soukromým vlastníkům. Břeclavská radnice o nemovitost nestála a s žádostí nakonec uspěli zástupci České komory, kteří v domě plánovali obecně prospěšný projekt. Nejprve pro mládež, poté pro potřebné. Vše se ale zaseklo na zamítnutých žádostech o dotace.

Ještě před dvěma lety se lidé ze sdružení, mezi něž patří například Břeclavan Vítězslav Vala, stavěli k situaci s nadějí. Předpokládaných peněz se však nedočkali.

Až se na soud obrátili úředníci zastupující zájmy stát. 
A uspěli. „Je to pokračování dlouholetého příběhu. Projekt jsme z části uskutečnili, ale kvůli průtahům to trvalo příliš dlouho. Stát poté vlastnictví zpochybnil a soud mu to po poměrně krátkém a povrchním projednání vrátil," sdělil Vala Břeclavskému deníku Rovnost.

Připustil, že sdružení o budovu nadále stojí, zároveň však jeho členové pocítili úlevu. „Dům, který nemůžete opravit, je lepší nevlastnit. Ústavní stížnost jsme podali kvůli procesním věcem, které z našeho pohledu nebyly správné," pokračoval Vala.

Podle informací Břeclavského deníku Rovnost je už stížnost zamítnutá. Vedení České komory se proto, stejně jako úřad v předchozím případě, obrátilo na soud. Podalo žalobu na určení vlastnictví a náhradu škody. „Vložili jsme nejen do vnitřních úprav téměř čtyři sta tisíc korun," zdůvodňoval další z představitelů sdružení Miroslav Matějka. Ten před lety nenašel společnou řeč s vedením města a z možné spolupráce tak sešlo.

Nový vývoj okolo vlastnictví zaujal místostarostu Zdeňka Urbana, ačkoliv se o soudním rozhodnutí dozvěděl ve středu od redakce. „Myslím si, že situaci okolo EmM klubu nikdo bůhvíjak nesleduje. Budeme nad tím ale přemýšlet. Jestli padlo významné rozhodnutí, budeme se o to zajímat. Jde o zajímavý podnět a mohu slíbit, že na nejbližším sezení vedení města budu o této záležitosti informovat," oznámil Urban.

Klub sloužil zejména jako místo, kam se chodily bavit mladí lidé. K poslechu a tanci tam hrály například kapely Mňága a Žďorp, Visací zámek nebo – 123 minut.