Čelem a s dlaní nataženou před sebou stojí podnikatelka Dagmar Rajnochová proti snahám zástupců lednické radnice, kteří připravují výstavbu lázeňské kolonády vedle jejího zahradnictví.

Tvůrci záměru v čele se starostou Liborem Kabátem momentálně čekají na stavební povolení. Rajnochová mezitím mobilizuje všechny prostředky, aby vzniku kolonády zabránila.

„Paní Rajnochové se na jaře odvoláním proti vydanému územnímu rozhodnutí podařilo vše zdržet o čtyři měsíce. Práce ale pokračují. Tvrdí, že se záměr nelíbí spoustě lidem. Já ovšem nikoho takovém neznám,“ reagoval starosta na snahy podnikatelky projekt zrušit.

Rajnochová pokládá projekt v hodnotě přesahující sto milionů korun za nesmyslný. „Jde o naprosto vyhozené peníze. Jen na údržbu to bude stát obrovské náklady. Představte si třeba provoz čerpadel. Za ty peníze by se u nás spravily všechny silnice, koše a chodníky. Jako daňoví poplatníci to nechceme,“ řekla Rajnochová s tím, že ji podporuje řada dalších Ledničanů se stejným názorem. Ti podle ní však odmítají oficiálně vystoupit.

Tomu Kabát nevěří a pokládá snahy roztrpčené podnikatelky za schválnosti, které zbytečně brzdí přípravné práce. „My musíme investovat spoustu prostředků a kvůli dotacím plnit nejrůznější podmínky. A pokud jeden člověk dokáže hatit dlouhodobě připravované věci, je to smutné. Vynaložili jsme miliony korun, které se stanou zbytečnými výdaji, pokud se nám nepodaří projekt dotáhnout do konce,“ řekl první muž Lednice.

Jediné, v čem se starosta s podnikatelkou shodnou je, že udělají vše pro vizi, kterou pokládají za správnou.„Kontaktovala jsem nevládní organizace, ve středu mám navíc sezení s jedním poslancem. Nevzdám se,“ líčila Rajnochová.

Starosta naproti tomu hodlá zabránit škodě, kterou by případný krach projektu způsobil. „Nenašel jsem žádný objektivní důvod, že by kolonáda měla na někoho negativní dopad. Lidé z krajského úřadu se tomu věnovali čtyři měsíce a konstatovali, že důvody pro nevydání územního rozhodnutí nejsou,“ sdělil Kabát s pokrčením ramen.

Starosta původně odhadoval, že by práce na výstavbě kolonády mohly začít ještě letos a finišovat za dva roky. Dnes se odmítá do debaty o časových údajích pouštět.

Tvůrci v plánu počítají s pětaosmdesáti procentní dotací z Evropské unie. Dalších osm milionů korun chtějí získat ze státní kasy. Promenáda má propojit lázně se zámeckým parkem, centrem obce a navést návštěvníky až k blízkým rybníkům.Podle nezávislého experta na cestovní ruch Tomia Okamury má lednická kolonáda nízkou šanci přitáhnout větší počet turistů.

„Je potřeba nabídnout unikátní lokální gastronomické speciality, bohatý kulturní program a další pokud možno co nejunikátnější atraktivity. Toto vše v symbióze s kolonádou a lázněmi pak teprve může mít naději na úspěch,“ nechal se slyšet Okamura.