Proti je polovina lidí

Kurdějov - Na plán, že by v obci se čtyřmi sty obyvateli mělo vzniknout místo s novými rodinnými domy, kroutí hlavou. Václav Klein tvrdí, že společně s kolegy chce v Kurdějově zachovat cennou přírodu. I proto je jedním z iniciátorů petice, kterou Kurdějovští podepisují, pokud mají stejný názor jako on.

„Problém je navíc s vodou. Domy by stály na svažitém pozemku. Jednou nebo dvakrát za rok u nás bývají přívalové srážky a voda se po zastavění bude valit do vsi. Tohle se vůbec neřeší," říká Klein.

Upozorňoval jste na to zastánce výstavby? Jednali jste spolu?

Ano. Jednání jsme ale nevedli. Nikdo s námi jednat nechtěl. Považovali to za legraci. Teda jen do doby, než se proti výstavbě ozvala asi polovina lidí. I potom ale reagovali pouze písemnou odpovědí na petici.

Jakou máte pro váš pohled na věc podporu v zastupitelstvu?

V zastupitelstvu jsou proti výstavbě maximálně dva lidi z devíti. Zbytek s tím souhlasí.

Řada obcí řeší, že se jim snižuje počet obyvatel. U vás by se s novými domy mohl naopak zvýšit. Není váš postoj v tomto paradoxní?

Není, protože stavební parcely stejně nebudou pro místní. Skupina developerů udělala podobný projekt už před šesti lety. Ani jeden člověk z obce tam žádnou parcelu nezískal. Jsou poměrně drahé. Všechno to koupili lidé z venku. Část tam bydlí, část dojíždí. Navíc na třetině míst jsou jen hrubé stavby. Zarostlé. Teď chtějí stejně zlikvidovat další část panenské přírody.

S větším počtem obyvatel roste i jejich kupní síla, což může být plus třeba pro domácí vinaře, souhlasíte?

Obchod u nás je, ale skoro nikdo tam nenakupuje. Většina lidí dojíždí, takže nakupuje v Brně nebo Hustopečích. Že by se zvýšila kupní síla, zase pro obec větší přínos mít nebude.

Mobilizujete před referendem známé?

Určitě budeme dělat nějakou propagandu.

Spoluautor plánu výstavby domů Tomáš Teplý o vzniklé situaci v obci tvrdí: Vše jsme vysvětlovali

Kurdějov - Za plánem výstavby nových rodinných domů v Kurdějově stojí Tomáš Teplý a jeho bratranec Michal. Na otázky Břeclavského deníku odpovídal první z nich.

Čekal jste, že o výstavbě bude rozhodovat referendum?

Že na rozsáhlém území asi šesti hektarů velkém, které je celé již asi jedenáct let platným územním plánem obce určené k zástavbě na bydlení a kde pouze asi na jedné čtvrtině připravujeme realizaci patnácti až osmnácti rodinných domů, bude spojeno s referendem, jsme samozřejmě vůbec nemohli předpokládat. Kdyby jsme toto věděli, to je, že v lokalitě, kde obec dlouhodobě plánuje rozsáhlou výstavbu a kdy doposud nikdo proti takovému záměru obce nevznesl žádné námitky, tak bychom zde vůbec neinvestovali. Podotýkáme, že veškeré pozemky, které v lokalitě vlastníme, jsme koupili od soukromých vlastníků a v době, kdy byl stávající územní plán řadu let platný.

Pokoušeli jste se Kurdějovským vaši vizi předem vysvětlit?

Samozřejmě jsme i přesto, že náš záměr je zcela nekonfliktní a plně v souladu s dlouhodobým záměrem obce, vše opakovaně projednávali nejen se zastupitelstvem obce ale i otevřeně vysvětlovali v reakci na nedávnou negativní petici skupiny obyvatel Kurdějova a také na setkání občanů Kurdějova koncem minulého roku.

Pokud pro vás dopadne referendum dobře, kdy by měly práce začít a kdy skončit?

Rádi bychom dokončili započaté projektové práce a získali potřebná povolení nejlépe do konce tohoto roku, poté bychom bez průtahů vybudovali jednoduchou infrastrukturu asi během roku 2015 2016.

O jak velkou investici jde?

Podle finální optimalizace počtu domků by celkové náklady na infrastrukturu mohly být sedm až deset milionů korun. Protože domky by měly být spíše menší a realizované v souladu s moderními ekologickými trendy, tak náklady na každý rodinný dům budou v průměru asi dva a půl až čtyři miliony korun.