O co jde?

Místostarosta Břeclavi Richard Zemánek, jenž ve městě zodpovídá za kulturu a sport, vidí problém ve špatné komunikaci zástupců obou spolků, která se již možná přelila do osobní roviny. „Budeme se snažit vztahy urovnat a dát je do pořádku. Když je tam jediné podobné zařízení, musí sloužit všem. Měla by být respektována určitá pravidla. Pro město je důležitý jak tamní Sokol, tak slovácký krúžek," oznámil místostarosta.

Dohady kvůli kuchyňce

Starosta Slováckého krúžku Charvatčané Martin Radkovič včera potvrdil, že se jim se Sokoly nedaří najít společnou řeč. Hlavně v otázce těch prostor sokolovny, které užívá převážně slovácký krúžek. „Dochází k nedorozuměním a střetům. Myslím, že je to kvůli špatné komunikaci i ze strany vedení Sokola," řekl Radkovič, který je zároveň opozičním zastupitelem v Břeclavi.

Tuto místnost s kuchyňkou podle jeho slov folkloristé vybavili svým majetkem a navíc na vlastní náklady opravili. Nelíbí se jim, že tyto prostory nájemce poskytuje jiným bez nějakého řádu a pravidel. „To, že Sokolové místnost chtějí využívat komerčně i dalšími lidmi, nám v zásadě nevadí. Musí to ale fungovat v nějakém režimu. Ne, aby si tam každý dělal, co chce, ztrácely se věci a podobně," postěžoval si Radkovič, jenž ve středu uvítal, že se záležitostí zabývá vedení břeclavské radnice.

Správce sokolovny Jan Chyla reagoval vyjádřením, že ze strany Sokola žádný problém není. „Slovácký krúžek si stále něco vymýšlí. Je pravda, že si prostory pod jevištěm vybavili za dotaci z města, ale dohodnuté nájemné už několik let neplatí. Kuchyňka by přitom měla být využívaná denně, ne jen čtyřikrát do roka," nechal se slyšet správce kulturního zařízení.

Jak podotkl, budova je v majetku města Břeclav a Sokolové jsou jedinými nájemci až do roku 2053. „V sokolovně zodpovídáme za všechno. Včetně kuchyňky," zmínil Chyla.

Zástupci obou stran se shodli na tom, že v harmonogramu zkoušek a akcí problémy nejsou. Areál, klubovnu a sál využívají mužáci, ženy i děti ze slováckého krúžku často.

Musí přijít jednání

Vedení břeclavské radnice chce v nastalé situaci sjednat nápravu a domluvit se s oběma spolky na pravidlech. „Pokud se dva nedokáží dohodnout mezi sebou, musí přijít prostředník," dodal místostarosta Zemánek, že plánuje jednání všech stran.

Správce Chyla s ním již má sjednanou schůzku.

Město získalo budovu do vlastnictví od Sokolů, aby mohlo dojít k její rekonstrukci. Na oplátku ji pak tělovýchovné jednotě v Charvátské Nové Vsi dlouhodobě pronajalo. Oprava sokolovny začala v roce 2004.